UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

„Historia Polski" Bernarda O'Connora to jedna z najlepszych relacji o Rzeczypospolitej, jakie wyszły spod piór cudzoziemców w siedemnastym wieku. Jej autor - irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III Sobieskiego, przyrodnik i historyk - przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Mimo to, dzięki wrodzonemu zmysłowi obserwacji, umiejętności korzystania z dostępnych źródeł oraz naukowej pasji, stworzył dzieło niezwykle wnikliwe oraz piękne.14. Portret Stanisława Kostki Potockiego (O pałacu dla dzieci, PJM)

44_kostka.jpg

Stoisz przed najcenniejszym obrazem z wilanowskiej kolekcji. Przedstawia Stanisława Kostkę Potockiego, a namalował go francuski malarz Jacques-Louis David. David był bardzo sławnym malarzem – portretował samego cesarza Napoleona. Na wilanowskim portrecie Stanisława Kostki Potockiego malarz podpisał się w bardzo nietypowym miejscu. Żeby znaleźć jego autograf, musisz spojrzeć w lewy dolny róg – tak, właśnie na psa. Czy udało Ci się znaleźć podpis?

Stanisław Kostka Potocki, którego widzisz na obrazie, to bardzo sławny Polak. Był on politykiem, współtwórcą Konstytucji 3 Maja, działał na rzecz rozwoju edukacji – od szkół elementarnych po uniwersytet. Zajmował się także historią, najchętniej czytał i pisał o starożytności. Nic więc dziwnego, że z kolejnych podróży do Włoch przywoził zabytki z czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Część tych zabytków możemy dziś oglądać w pałacu wilanowskim.

Tekst: Monika Klimowicz

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook