UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Angielski ogród krajobrazowy

1_00833.jpg

W latach 1799 – 1821 Stanisław Kostka Potocki wraz z żoną Aleksandrą powiększają teren parku na północ w modnym ówcześnie stylu angielskich parków krajobrazowych. Ogród był tworzony etapami, wymagał bowiem zmian ukształtowania terenu, usypania grobli i wyspy, posadzenia drzew i krzewów oraz pobudowania romantycznych budowli. Bardzo ważny element kompozycji parku północnego stanowiły i stanowią do chwili obecnej zbiorniki wodne Jeziora Wilanowskiego i jego bogata linia brzegowa. W owym czasie park zaliczany był do jednego z największych ogrodów wodnych Europy. Wszystkie budowle łączyły się za sobą kompozycyjnie za pomocą osi widokowych wyznaczonych przez aleje lub prześwity w drzewostanie. Dzięki temu powstawały efektowne perspektywy widokowe, wychodzące nawet daleko poza ogród.

1_00309.jpg

Obecnie część tych widoków jest nieczytelna, zarosły osie widokowe, zwłaszcza po wschodniej stronie jeziora, w Parku Morysińskim, gdzie znajduje się obecnie rezerwat przyrody. Z Altany Chińskiej zbudowanej w latach 1806–1812 otwiera się piękny widok na wyspę i Most Rzymski oraz na zatokę jeziora. Nad jego brzegiem, z którego rozpościerają się piękne widoki, znajduje się pseudogotycki budynek pompowni projektu Henryka Marconiego, zbudowany do celów zasilania fontann w parku.

Idąc dalej w kierunku północnym od pompowni, dotrzemy do drogi prowadzącej na wyspę. Droga ta biegnie groblą, która podobnie jak wyspa, została usypana sztucznie. Na wyspie znajduje się pomnik Bitwy Raszyńskiej, zbudowany w 1809 r. Jest to monument poświęcony pamięci  kapitana Ksawerego Burskiego, który zginął podczas ataku na posterunek wojsk austriackich w Wilanowie.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
25_park internet 3.jpg

Park wilanowski (artykuł)

Park wilanowski stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Jest on ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Warszawy szukających odpoczynku i wytchnienia …