nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

w_teatrze_zycia.jpg

Teatr jest wielką metaforą ludzkiego życia. A jeśli cały świat stał się teatrem, to cóż dopiero świat barokowego dworu, regulowany ścisłymi rytuałami, z charakterystyczną dla tej epoki grą konwencji. Właśnie o tym traktuje ta książka – o dramatach i komediach triumfatora spod Wiednia i pana na Wilanowie - króla Jana III.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Aula litterata – II seminarium | 26 kwietnia

aktualność

Aula Litterata

Paweł Jaskanis
Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
zaprasza na II seminarium z cyklu

AULA LITTERATA

 architektura w dialogu z literaturą

dr hab. Roman Krzywy, prof. UW, dr hab. Anna S. Czyż i dr Magdalena Górska w rozmowie o treściach ideowych barokowych rezydencji.

 

Seminarium odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku
o godz. 17:00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Villa Intrata – Salon).

 

 

 

 „Budowle są wizerunkami duszy księcia...”

Podczas spotkania będziemy dyskutować o funkcjach komunikacyjnych różnych elementów rezydencji arystokratycznych, zwłaszcza jednak pałacu Jana III w Wilanowie. Zastanowimy się, w jakim stopniu rozmaite komponenty tych budowli reprezentacyjnych stanowiły komunikat czytelny dla ówczesnego odbiorcy. Interesować nas będzie, jak była konstruowana taka wielopoziomowa „wypowiedź”, do jakich zasobów tradycji i jakich sztuk się odwoływała, a także jak w jej ramach funkcjonowała literatura. Przywołane w tytule słowa Berniniego uznajemy za myśl przewodnią rozmowy, ponieważ skłaniają one do postawienia pytania o aspiracje ówczesnych potentatów, odzwierciedlone w programach architektonicznych rezydencji.

Następne seminaria z cyklu Aula litterata będą poświęcone m.in. literaturze jako źródle programu artystyczno-ideowego rezydencji czy sposobom obecności architektury w dawnym piśmiennictwie (opisy, relacje). Dyskusje będą dotyczyć wybranych tekstów, jakie wpłynęły na świadomość estetyczną Polaków wieków dawnych.

Villa Intrata – biały dworek z gankiem otoczony ogrodem, dawna siedziba zarządcy majątku – znajduje się na przedpolu pałacu, niedaleko budynku kasy. Adres: ul. Stanisława Kostki Potockiego 23

Podziel się:
Wykop Facebook
Aula Litterata

Relacja z pierwszego seminarium „Aula litterata” (artykuł)

31 stycznia 2017 roku w Salonie w Villi Intracie zebrali się miłośnicy kultury staropolskiej, którzy przyjęli zaproszenie dyrektora Pawła Jaskanisa …

26_sztuka-brama.jpg

Zagadka figur bramnych (artykuł, Silva Rerum)

Astronomiczne elementy dekoracji wilanowskiej powstały prawdopodobnie w dwóch fazach. Z korespondencji budowniczego Wilanowa, Augustyna Locciego wiadomo, iż główne kompozycje realizowano …

bitwa_pod_wiedniem.jpg

Dekoracja emblematyczna upamiętniająca zwycięstwo pod Wiedniem (Kraków, 27 XII 1683) (artykuł, Silva Rerum)

Tryumf wojska polskiego pod wodzą Jana III należał do najsłynniejszych zwycięstw polskiego oręża. W intencji polskiego monarchy odprawiano nabożeństwa i …

widok na korpus główny pałacu.jpg

Sztuka barokowa w siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej (artykuł, Silva Rerum)

Konieczność nadążania za tym co „modne” w sztuce europejskiej była w państwie polsko-litewskim schyłku XVI w. elementem oczywistego obycia powiązanego z własną autokreacją na arenie spraw publicznych.