nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Warsztaty historyczne

Bursztynowa korona1, fot. R. Pudło.jpg

Bursztynowa korona (4–7 lat)

Opowiemy legendę, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Poznamy niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiemy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowani koroną króla wykonamy ze złotego kartonu własne korony i przyozdobimy je drogocennymi kamieniami.

Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie (4–7 lat)        

– zajęcia plenerowe

Przenieśmy się w świat zabaw z XVII wieku! Poznamy gry, zabawy i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożymy puzzle i klocki, zagramy w ślepą babkę, w kości i grę planszową Gąska. Razem będziemy malować, rysować, rozwiązywać rebusy i łamigłówki, poznając w ten sposób rodzinę królewską.

Podróże w karecie Jana III (4–9 lat)

Czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III oraz królowa Marysieńka? Czym były kolasa i kolebka? Jak wyglądały parady królewskie? Czym zajmował się pasamonik? Wspólnie rozwiążemy rebusy i łamigłówki, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z królewskimi podróżami. Następnie pokolorujemy, wytniemy i ozdobimy królewskie karety. Na zakończenie odegramy przedstawienie na specjalnie zaprojektowanej scenie.

Raz, dwa, trzy! W górę patrzysz ty! (6–9 lat)

Sufity – białe, nijakie, wszędzie takie same. Czy zawsze takie były? Proponujemy spojrzeć w górę jeszcze raz, by przekonać się, że mogą one cieszyć oko kolorami w najróżniejszych odcieniach, pobudzać wyobraźnię, intrygować, a na dodatek być bardzo cenne! Podczas zajęć odkryjemy piękno i ulotność czterech pór roku przedstawionych w dziełach zdobiących sufity apartamentów królewskich. Dowiemy się również, że każdy malarz to sprytny szyfrant, którego najskrytszym marzeniem jest, aby ktoś rozszyfrował treść zobrazowaną w jego dziele.

46_dzieci+papier.jpg

Papier papierowi nierówny, czyli historia szeleszczących kartek z drukarni króla Jana III (6–9 lat)    

– warsztaty sezonowe

To niezwykła podróż w odległe czasy króla Jana III przeznaczona dla tych, których intryguje chropowatość, szorstkość, gładkość, śliskość, lepkość, miękkość, matowość lub połysk przedmiotów z otoczenia. Przekonamy się, że papier papierowi nierówny!Uczestnicy zajęć spotkają się z nadwornym drukarzem Jego Królewskiej Mości Karolem Schreiberem, który zdradzi, w jaki sposób pozyskiwano papier na druki ulotne, kiedy minęła era kosztownego papirusu i pergaminu oraz co on sam drukował z rozkazu swojego pana. Królewski drukarz ponownie wprawi w ruch prasę drukarską, by przypomnieć czasy jej największej świetności. Przed uczestnikami warsztatów wiele wyzwań. Staną się oni detektywami, których zadaniem będzie rozpoznanie i zidentyfikowanie faktury przedmiotów oraz narzędzi znajdujących się w królewskiej drukarni. Ponadto sami poeksperymentują z papierem i na papierze, odkrywając, że faktura nie jest raz na zawsze przypisana przedmiotom – można ją dowolnie zmieniać i tworzyć od nowa.

Czy król Jan III wysyłał kartki świąteczne? (6-9 lat)

– warsztaty sezonowe

Co by było, gdyby zwyczaj wysyłania kart świątecznych do bliskich i znajomych przyjął się w Polsce nie pod koniec XIX wieku, ale dwa stulecia wcześniej?! Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby wówczas kartka świąteczna. Jaką i do kogo pocztówkę mógłby wysłać król Jan III? Sprawdzimy, czy dzisiejszy papier nadawałby się na „królewską pocztówkę”. Dowiemy się, czy król mógł spisać życzenia długopisem. Poznamy charakter pisma Jego Królewskiej Mości. Odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób król mógł rozesłać karty świąteczne i czy 300 lat temu w ogóle można było wydrukować pocztówkę. Wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli wydrukować na prasie wyjątkową kartę świąteczną z wizerunkiem pałacu Wilanowie, a potem ją pokolorować i wysłać!

Codzienne niecodzienne stroje Jana III (6–12 lat)

Przenieśmy się w świat mody z XVII wieku! Uczestnicy dowiedzą się, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania oraz kto troszczył się o garderobę królewską. Podpowiemy także, jak urządzić swój miniwarsztat krawiecki, nauczymy rozpoznawania po fakturze i splocie nitek różnych rodzajów tkanin. W części warsztatowej dzieci będą miały okazję zaprojektować strój damski lub męski: korzystając z różnych tkanin i ozdób, stworzą własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.

Inspirowane naturą –  warsztaty rzeźbienia w mydle (10–12 lat)

To warsztaty przybliżające niezwykły świat roślin i zwierząt zamieszkujących wnętrza królewskiego pałacu. Na zajęciach będziemy mieli okazję przyjrzeć się tym zakamarkom, które są często pomijane przy tradycyjnym zwiedzaniu. A okazuje się, że to we framugach okien, w ciemnych kątach  pokoi i w najwyższych partiach ścian ukryły się najdziwniejsze wytwory królewskich artystów. Zobaczymy jak dawniej wyobrażano sobie delfiny, a także dowiemy się jak rzeźbiarze ułatwiali sobie życie. Spróbujemy też odnaleźć w barokowych dekoracjach… ogórek. Spotkamy się  z małpą o ludzkiej twarzy, a na koniec sami spróbujemy zmierzyć się z niełatwą sztuką rzeźby. 

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał (10–14 lat)

W czasie warsztatów przeniesiemy się do czasów, kiedy jedenastoletni Janek rozpoczął naukę w klasie poetyki w krakowskim Kolegium Nowodworskim. Opowiemy o tym, jak wyglądał dzień w szkole, na jakie zajęcia uczęszczano, czy obowiązywała surowa dyscyplina. Odtworzymy lekcję retoryki, łaciny, geometrii i kaligrafii. Nasze lekcje będą trwały po około 25 minut, a uczyć się będziemy z reprintów dawnych podręczników. Pokażemy pierwsze szkolne wprawki retoryczne Jana spisane piórem na zeszytowych stronicach z uwagami nauczycieli!

Historia szkiełka i oka na dworze króla Jana III (10–12 lat)

Zapraszamy wszystkich, którzy uwielbiają rozwiązywać rebusy i zagadki, przeprowadzać doświadczenia oraz eksperymentować, a ponadto chcą dowiedzieć się, jak liczną familię miał król Jan III, co łączyło zwycięzcę spod Wiednia oraz gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, a także kto Jego Królewskiej Mości wyjaśnił zjawisko powstawania tęczy na niebie. Podczas warsztatów uczestnicy narysują drzewo genealogiczne swojej rodziny, odkryją symetrię w ogrodach wilanowskich, skonstruują zegar słoneczny, wykonają mieszacz kolorów oraz poznają staropolskie miary długości, objętości i masy.

57_mauzoleum potockich w wilanowie tatarkiewicz marconi.jpg

Kółko i krzyżyk (10–14 lat)

– gra terenowa
– zajęcia plenerowe 

To gra, w którą można zagrać także bez kartki papieru, mierząc się przy tym nie z jednym przeciwnikiem, ale co najmniej trzema. Kartkę papieru zastąpi tym razem mapa terenu rozciągającego się wokół pałacu w Wilanowie, czyli niegdyś letniej rezydencji króla Jana III. Na mapie rozpoznacie doskonale znany diagram z polami do gry w kółko i krzyżyk. W każdym polu znajduje się jakiś obiekt, a waszym zadaniem będzie do niego dotrzeć. W grze konkurują ze sobą dwie kilku- lub kilkunastoosobowe drużyny. Powodzenia!

Niesamowite historie o białych krukach według nadwornego mola książkowego (10–12 lat)     

– warsztaty sezonowe

Król Jan III zyskał sobie sławę jako pogromca Turków w wielkiej bitwie pod Wiedniem. A czy słyszeliście o tym, że Jego Królewska Mość nigdy nie rozstawał się z książką? Król uwielbiał pogrążać się w lekturze najróżniejszych dzieł. Lubił czytać książki z wielu dziedzin wiedzy: wojskowości, prawa, architektury, malarstwa, astronomii, filozofii i innych. Aby mieć książki zawsze w zasięgu ręki, król urządził sobie w pałacu w Wilanowie bibliotekę. Jaka była ulubiona książka Sobieskiego? W jaki sposób król powiększał swoje zbiory? W jakich językach z łatwością czytał? Na te i inne pytania udzielił już odpowiedzi osobisty i zarazem największy mól książkowy z otoczenia Jego Królewskiej Mości – bibliotekarz Adam Adamandy Kochański. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zwiedzić wilanowską bibliotekę króla, a w Drukarni Królewskiej dowiedzą się, jaki wynalazek spowodował upadek ery manuskryptów. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wprawienia w ruch prasy drukarskiej zrekonstruowanej na wzór tych z początku XVII wieku.

Śladami hrabiego Stanisława Kostki Potockiego (10–14 lat)

– gra terenowa
– zajęcia plenerowe 

Stanisław Kostka Potocki to zręczny polityk i postępowy pisarz oświecenia. Pasjonował się podróżami i archeologią. Z zamiłowaniem kolekcjonował dzieła sztuki, a następnie ozdabiał nimi pałac w Wilanowie, którego właścicielem był przez ponad 20 lat. Hrabia Potocki zapragnął udostępnić swoją kolekcję szerszej publiczności, dlatego w 1805 roku otworzył w pałacu w Wilanowie jedno z pierwszych na ziemiach Rzeczypospolitej muzeów. Co w spadku – poza muzeum – przekazał nam Stanisław Kostka Potocki? W jaki sposób za ten osobliwy dar odwdzięczyli mu się potomni? Na te pytania uczestnicy wycieczki sami znajdą odpowiedzi, podążając śladami hrabiego, które zaprowadzą ich do bajecznego ogrodu roztaczającego się na tyłach królewskiej rezydencji.

Dwie trasy do wyboru:

Trasa I

Podzielona jest na sześć etapów wyznaczonych przez kolejne obiekty: Oranżerię, Pompownię, Altanę Chińską, most Rzymski, pomnik Bitwy Raszyńskiej, Mauzoleum Potockich. Na każdym etapie przewidziano do wykonania zadania różnego typu i o różnym stopniu trudności: wyzwania matematyczne, gry językowe, ćwiczenia pozwalające zapoznać się z językiem migowym oraz puzzle.

Trasa II

Podzielona jest na cztery etapy wyznaczone przez kolejne obiekty: Sarkofag ku czci Stanisława Kostki Potockiego, Obelisk z urną, Dom Podstarościego, Holendernię. Na każdym etapie przewidziane są różnego typu zadania do wykonania: szyfrogram, drudel, zadania matematyczne, gry językowe, ćwiczenia pozwalające zapoznać się z rzymskim systemem liczbowym. Wycieczka zakończy się zabawą pt. „Bum”.

kaligrafia_Marcin_Masykarz_3.jpg

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka (7–19 lat)      

– zajęcia prowadzone także w języku angielskim 

Odkryjmy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego! Wielką zaletą tego pisma, które nazywa się dziś kursywą współczesną, była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania oraz łatwość odczytywania. Pismo angielskie stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter itd. W czasie warsztatów zasiądziemy przy drewnianych pulpitach i spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach.

warsztaty kulinarne.jpg

W staropolskiej kuchni (7–19 lat)    

– warsztaty kulinarne 

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się powszechne przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! Na początku porozmawiamy o tym, co kryje się pod pojęciem „kuchnia staropolska” i spróbujemy obalić związane z tym stereotypy. Następnie pod okiem profesjonalnego kucharza uczestnicy samodzielnie przygotują potrawy według XVII-wiecznych przepisów. Na koniec zasiądziemy do stołu i nie tylko zaspokoimy apetyt, ale też weźmiemy udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim może i powinna być uczta. Podczas zajęć nauczymy pobudzać smaki i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi daniami.

Dynia – królowa jesieni o barokowych kształtach (7–19 lat)

– warsztaty kulinarne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim

Jesień to także czas bani, czyli korbalu, czyli…dyni! Warzywo tak popularne na naszych stołach znakomicie komponuje się ze smakami staropolskich potraw. Właśnie dynia jest nową bohaterką naszych jesiennych warsztatów kulinarnych. Pod okiem profesjonalnego kucharza uczestnicy samodzielnie przygotują potrawy z tego warzywa według XVII- i XVIII-wiecznych przepisów. Następnie wspólnie zasiądziemy do stołu i skosztujemy efektów naszej pracy. Królewskie dynie uprawiamy też w naszym ogrodzie warzywnym! Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję je obejrzeć, wysłuchać ich historii, a być może także skosztować ich smaku.

Jesień z makiem, z pasternakiem (7–19 lat)

– warsztaty kulinarne
– zajęcia prowadzone także w języku angielskim

Był stałym bywalcem staropolskich uczt. Zapraszano go na przyjęcia królewskie, ale nie gardził też zwykłymi obiadami na wsi. Widywany był często w towarzystwie figi i maku. Ci, którzy się z nim przyjaźnili, cieszyli się dobrą pamięcią i doskonałym samopoczuciem. Poznajcie brata bliźniaka pietruszki i dalekiego kuzyna marchewki. Przed Wami – pasternak! W kuchni wilanowskiej staramy się gotować sezonowo, wykorzystując produkty, które daje nam matka natura. Jesień to czas pasternaku! Niegdyś był on bardzo popularny i królował na staropolskich stołach. Z czasem zdetronizowała go włoszczyzna sprowadzona do Polski przez królową Bonę. Uprzejmy pasternak ustąpił miejsca w kuchni ziemniakom i marchewce. Przez 300 lat żył sobie spokojnie na łąkach, przy drogach i w wybranych ogrodach. Dziś doczekał się ponownego odkrycia i powrotu na polskie stoły. Właśnie pasternak jest bohaterem naszych jesiennych warsztatów kulinarnych. Pod okiem profesjonalnego kucharza uczestnicy samodzielnie przygotują potrawy z tego warzywa według XVII-wiecznych przepisów. Następnie wspólnie zasiądziemy do stołu i skosztujemy efektów naszej pracy. Zapewniamy, że będziecie zaskoczeni tym, jak ciekawy i smaczny może być zwykły pasternak!

To moje! Historia ekslibrisu (10–19 lat)

W czasie spotkania o charakterze dyskusyjnym i warsztatowym zaprezentujemy uczestnikom historię i wartość ekslibrisu jako uniwersalnego znaku, który pozwala wyrażać w sposób symboliczny własną tożsamość. Przekonamy się również, na ile tradycja królewskich ekslibrisów może zainspirować młode pokolenie Polaków w poszukiwaniach sposobów na wyrażenie swojej indywidualności oraz wyznawanych wartości.

Opowiem o królu (13–19 lat)        

– warsztaty filmowe

Ilu ludzi, tyle opowieści o Janie Sobieskim. Poznaj władcę wielowymiarowego, zbadaj, kim był Lew Lechistanu, i opowiedz nam o nim na swój sposób! Warsztaty będą okazją do stworzenia filmowej relacji z wizyty w pałacu w Wilanowie i wzbogacenia barwnej legendy o królu Janie III o własną opowieść o tym wyjątkowym władcy.

Kaligrafia, fot. M. Nawrocka-Teodorczyk.JPG

Jak się pisze „tęsknienie” (15–19 lat)

Niedoścignionym wzorem wyrażania emocji w pięknych słowach są oczywiście listy króla do królowej. Najwięcej miejsca zajmują w nich wyznania miłosne, ale również relacje z pola bitwy, z obozu zwycięzców i refleksje zwycięskiego wodza. Kunszt słowa idzie w parze z kunsztem zapisu. Pismo króla to majstersztyk sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego, którego tajniki spróbujemy zgłębić w trakcie warsztatów. Zasiądziemy przy drewnianych pulpitach, spróbujemy pisać zarówno gęsimi piórami, jak i stalówkami w obsadkach. Lektura królewskich listów z pewnością zainspiruje uczestników warsztatów do przelania na papier swoich myśli i emocji w domowym zaciszu. List w kopercie z wykaligrafowanym na warsztatach imieniem i nazwiskiem adresata z pewnością zyska jego uznanie.

sekrety pałacowych muz, fot. R. Pudło.jpg

Sekrety Pałacowych Muz              

– program cykliczny

To cykl zajęć edukacyjnych, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z dworskim życiem kulturalnym, przepychem i blaskiem balów, uczt, maskarad. Ich nieodzownymi elementami były muzyka, taniec i teatr. Opowiemy, jak kształtowała się moda w dziedzinie zabaw, rozrywek, stroju oraz obyczajów w XVII i XVIII wieku. Zajęcia odbywają się cyklicznie: raz w miesiącu, terminy spotkań ustalane są indywidualnie. Na zakończenie uczestnicy otrzymują dyplomy.

Na program składają się następujące tematy:

Wilanów – rezydencja królewska i magnacka (10–12 lat)

Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki wznoszone tu od 1677 roku. Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Zajęcia przeznczone są dla uczestników, którzy po raz pierwszy przybyli z wizytą do Wilanowa, nie znają historii pałacu i nie zwiedzali jego wnętrz. Podczas spotkania poznają dzieje rezydencji i jej kolejnych właścicieli. 

Domowe muzykowanie Marii Kazimiery (7–19 lat)

W XVII wieku pałac wilanowski rozbrzmiewał muzyką. Wśród jego eksponatów odnajdziemy wieko od klawikordu podarowanego Marysieńce przez trzecią żonę cesarza Leopolda, z zaleceniem, by po powrocie Sobieskiego spod Wiednia mogła na nim przygrywać zwycięzcy „tryumfalne pienia”… Podczas warsztatów muzycznych uczestnicy poznają najbardziej zasłużonych dla sztuki muzycznej doby baroku i rokoka mecenasów, a także nazwiska i repertuar czołowych muzyków. Zaprezentowane zostanie instrumentarium wykorzystywane przez ówczesnych artystów. Zapewniamy także kontakt z żywą muzyką z epoki, możliwość obejrzenia i dotknięcia instrumentów dawnych, poznanie ich budowy i zasad wydobywania dźwięku. Wnętrza pałacu sprawią, że wraz z muzyką przeniesiemy się w wyjątkowe czasy Marii Kazimiery i Jana III. 

Rokokowy galant, Sekrety Pałacowych Muz 2, Sz. P. nr 300.JPG

Zabytki muzyki ludowej (7–19 lat)

W XVII wieku muzyka ludowa często przenikała na dwory szlacheckie, magnackie, a także królewskie. Umiłował ją sam król Jan III – do posiłków przygrywali mu muzykanci, król utrzymywał kapelę janczarską, wystawiał opery. Umiał też grać na bandurze i uwielbiał przysłuchiwać się ludowym pieśniom. Być może znał także folklor swoich poddanych – sąsiadów z okolic Wilanowa. Natomiast w XIX wieku Oskar Kolberg, etnograf i kompozytor, rozpoczął tu swoją wielką pracę. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym jest ludowe muzykowanie, poznają takie instrumenty, jak: basy, cymbały, flety proste, lira korbowa. Będą mogli ich dotknąć i spróbować na nich zagrać – nawet bez muzycznego przygotowania! 

Warsztaty tańca dawnego (7–19 lat)

W XVII–wiecznej Polsce uwielbiano tańczyć. Sam Jan III był wyśmienitym tancerzem. Jedną z jego ulubionych rozrywek było przyglądanie się tańczącym parom. Zapraszamy na dwa spotkania ze specjalistką od tańców dawnych, w czasie których przeniesiemy się w barwny świat XVII– i XVIII–wiecznych uczt i zabaw. Nasi goście nauczą się kroków menueta, gawota czy kontredansa przy akompaniamencie muzyki. Nie są to tańce trudne, niemal od razu można zacząć tańczyć i czerpać z tego dużą przyjemność. 

Kaligrafia3_fot. M. Klimowicz.jpg

Lalka przytulanka – jedna z najstarszych form zabawki (6–12 lat)

Lalki towarzyszą człowiekowi od czasów prehistorycznych. Już w XVII wieku istniały warsztaty rzemieślnicze specjalizujące się w produkcji zabawek. Podczas naszych zajęć uczestnicy samodzielnie wykonają lalki putta i lalki pierroty z materiałów lub na szydełku. Będą mogli sami je zaprojektować i ozdobić, nawiązując do elementów wystroju wnętrz pałacowych i dekoracji architektury zewnętrznej. Rozpoczęcie pracy poprzedzi prezentacja przykładów ilustrujących zagadnienie oraz rozbudzająca ciekawość i wyobraźnię rozmowa. Zajęcia mają za zadanie pobudzić rozwój emocjonalny dziecka, a także wyzwolić jego potencjał twórczy i zachęcić do samodzielnych działań. 

Rokokowy galant (7–19 lat)

Warsztaty kostiumologiczne połączone z pokazem makijażu historycznego zostały przygotowane z niezwykłą pieczołowitością, a w trakcie zajęć wykorzystywane są ręcznie szyte kopie oryginalnych kostiumów z epoki. Są to stroje damskie oraz męskie, peruki, pantofle i wszelkie niezbędne dodatki. Podczas zajęć, uczestnicy poznają specyfikę stroju szlacheckiego i magnackiego – zarówno polskiego, jak i zachodniego. Następnie uczą się wykonywać makijaż, dzięki któremu upodobnią się do postaci przedstawionych na portretach barokowych. Na koniec przebiorą się w kostiumy i wykonają pamiątkową fotografię. 

Teatr – potęga wyobraźni (7–19 lat)

Dawni mieszkańcy pałacu byli nie tylko miłośnikami i widzami teatru, ale nierzadko także aktorami w sztukach swojego autorstwa. Nawiązując do bogatych tradycji artystycznego życia Wilanowa, przedstawimy uczestnikom świat dawnego teatru dworskiego. Pokażemy, jaką drogę przebywa tekst literacki od pomysłu, poprzez scenariusz, projekty scenografii, kostiumy, działania kompozytora, aż do gotowego spektaklu. Uczestnicy zdobędą nietypową wiedzę poprzez ciekawe, pełne inwencji twórczej działania. 

Warsztaty kaligrafii w Scriptorium Villa Nova          

– program cykliczny

W program wpisuje się siedem około dwugodzinnych spotkań, w trakcie których uczestnicy odkryją kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Nauczą się staranniej pisać, rozwiną swoją wyobraźnię i umiejętność przelewania myśli na papier. Ponadto przekonają się, że systematyczne ćwiczenie nowej umiejętności zawsze przynosi rezultaty. To także świetny sprawdzian cierpliwości! Pismo angielskie, nazywane dziś kursywą współczesną, używane początkowo przy transakcjach handlowych, obowiązywało powszechnie w czasach króla Jana III. Poszczególne jego litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Zaletą pisma angielskiego była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania.
Terminy kolejnych spotkań w ramach cyklu ustalane są indywidualnie, istnieje także możliwość realizacji wybranych warsztatów w trybie wyjazdowym. 

Propozycja programu dla uczestników w wieku 7–9 lat:

Niesamowite historie o białych krukach według nadwornego mola książkowego,

W Scriptorium Villa Nova,

Niewiarygodne opowieści o szeleszczących kartkach z drukarni króla Jana III,

Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby – cz. I i II,

Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby i… czas na majstersztyk!,

Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora.

Propozycja programu dla uczestników w wieku 10–14 lat:

Niesamowite dzieje wynalazku, który utrwalił ludzkie myśli i słowa,

W Scriptorium Villa Nova,

Zakochani król i królowa,

Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby – cz. I i II,

Na usługach Jego Królewskiej Mości w roli skryby i… czas na majstersztyk!,

Obrazowy zawrót głowy.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook