UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Fajerwerki gdańskie dla uczczenia ślubu Jakuba Sobieskiego i Jadwigi Elżbiety Neuburskiej

Sobiesciana

Rycina przedstawia konstrukcję wykonaną na potrzeby pokazu fajerwerków, który odbył się w Gdańsku 25 marca 1691 roku z okazji ślubu Jakuba Sobieskiego i Jadwigi Elżbiety Neuburskiej.

Na drewnianej platformie wzniesionej nieznacznie ponad ziemię ustawiono w centrum kwadratowy postument i cztery mniejsze cokoły w narożnikach. Na ich ścianach umieszczono 24 emblematy w owalnych medalionach – wszystkie uwiecznione zostały na rycinie bądź na cokołach, bądź w górnej części kompozycji. Na przedzie platformy znalazł się kartusz z herbem Gdańska podtrzymywanym przez dwa wspięte lwy. Na głównym postumencie umieszczono kulę ziemską z dewizą Fato junguntur amico, pod którą leżeli tureccy jeńcy. Powyżej, na wieńcu laurowym, dwa gorejące serca z podpisem: Są złączone pomyślnym zrządzeniem losu. Nad nimi dwa orły z berłem i mieczem w szponach podtrzymujące Scutum Sobiescianum. Na czterech cokołach narożnych kobiece figury: Sławy dzierżące trąby z proporcami, na których wyobrażono herb Gdańska. Obok platformy po lewej stronie ustawiono na długich pikach inskrypcję: Vivat Jacobus Ludovicvs Princips Poloniae et Elisabetha Princeps Neobvrgia („Niech żyją: Jakub Ludwik królewicz Polski oraz Elżbieta księżniczka neuburska”). Wokół platformy rozlokowano kilka pik i dwa kołowroty z ładunkami fajerwerków.

U dołu kompozycji sygnatury autorów: Sumptibus David Frid: Rhetti (po lewej) i Fredericus Edel sculpsit (po prawej).

Fajerwerki były widowiskiem skomplikowanym techniczne i rozbudowanym ikonograficznie. Użyto w nim zarówno konstrukcji wodnych, fontann i kaskad, jak i efektów ogniowych: różnobarwnych płomieni i snopów iskier, serii wybuchów oraz wystrzałów z broni palnej. Podczas pokazu odpalono ponad 700 rakiet o różnych kolorach, rozmiarach i formach, a całość zakończyła kanonada 40 dział i 300 muszkietów.  

 

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook