UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


GIS w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

GIS_2014_1.jpg

GIS (ang. Geographic Information System), czyli system informacji przestrzennej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gromadzi informacje dotyczące: terenu, budynków, parku, obiektów architektonicznych, rzeźby ogrodowej, elewacji, wnętrz, drzew i krzewów oraz wyników badań archeologicznych. Zebrane mapy są dostępne na geoportalu: gis.muzeum-wilanow.pl/gis.

Wszystkie obiekty przestrzenne utworzone zostały na podstawie kartometryczej dokumentacji architektoniczneh i geodezyjnej, z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS. Na podstawie mapy zasadniczej terenu muzeum zostały utworzone osobne warstwy tematyczne dla różnego typu obiektów. Każdy prezentowany obiekt został opisany i jest prezentowany w kontekście wybranych aktualnych i archiwalnych dokumentacji: fotograficznej, konserwatorskiej, architektonicznej i ikonograficznej.

Poszczególne warstwy powstały dzięki programom: Infrastruktura i Środowiko (archeologia) oraz Kultura+ (pozostałe). 

 

Logo programu Kultura+ Logo Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
57_palac_w_wilanowie_z_lotu_ptaka.jpg

Do czego służy GIS – wywiad (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dokumentując różne obszary swojej działalności, od kilku lat wykorzystuje System Informacji Przestrzennej (GIS). …

gis_archeologia_zrzut_ekranowy.jpg

Dokumentacja GIS EOG (artykuł)

Efekty badań prowadzonych w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” były na bieżąco …

Alegoria_zgody_skrzydlo_boczne_palac_wilanow.JPG

Motywy roślinne w dekoracjach rzeźbiarskich na fasadzie pałacu w Wilanowie (artykuł, Silva Rerum)

Autorzy wszystkich opracowań dotyczących pałacu w Wilanowie zgodnie twierdzą, że oprócz funkcji czysto dekoracyjnych jego wystrój miał nawiązywać do idei …

Ogród włoski na tarasie górnym, fot. W. Holnicki.jpg

Historia parku (artykuł)

W czasach Jana III równolegle do budowy wilanowskiego pałacu trwało zakładanie pięknych ogrodów, folwarku wraz z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyńca.