UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Wydany w 1613 r. „Przewodnik po drzewie żywota” to najstarszy dotychczas znany, świecki tekst o charakterze dietetyczno-medycznym z terytorium Polski, spisany w jidysz, języku Żydów polskich. Książka ukazała się jako V tom z serii Monumenta Poloniae Culinaria.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Ilustracja poematu na koronację Jana III Sobieskiego

Sobiesciana

Utwór panegiryczny Joachima Pastoriusza, historiografa królów polskich, pisarza i poety, został napisany w Gdańsku z okazji koronacji Jana Sobieskiego. Jego centralnym tematem jest herb Sobieskich, który autor opisuje jako tarczę Królestwa Polskiego, a także porównuje do tarczy Ateny. Również rycina ilustrująca poemat wykorzystuje motyw heraldyczny. Przedstawia ukoronowaną tarczę z herbu Sobieskich, otoczoną wieńcem laurowym. W górnej części kompozycji napis nawiązujący do zwycięskiej bitwy Sobieskiego pod Chocimiem: Coronatur quia protexit (Zostaje koronowany ponieważ obronił).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook