UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Imaginarium wilanowskie

Imaginarium CD.jpg

Wytęż słuch i odkryj dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach. Dźwięki Wilanowa zapisane na płycie pozwolą Ci przenieść się w czasy króla Jana III i królowej Marii Kazimiery. Epizody dźwiękowe przybliżą funkcje, jakie dawniej pełniła podmiejska rezydencja europejskiego monarchy. Imaginarium wilanowskie opowiada o codziennych zajęciach króla, jego zainteresowaniach i pasji ogrodniczej.

Zbiorowy projekt Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach/Discovering European Heritage in Rogal Residences (DEHRR-project) realizowany jest przez Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich (Association of European Rogal Residences – ARRE), którego członkiem jest Muzeum Pałac w Wilanowie. Począwszy od 2009 roku edukatorzy ARRE spotykali się, aby stworzyć wyjątkowy program wydarzeń kulturalnych związanych z tematem wpływu rezydencji królewskich na ich otoczenie dawniej i dziś.

Zdążając do Wilanowa
Kareta podąża Traktem Królewskim do Wilanowa. Tętent kopyt końskich, parskanie konia, otwieranie bramy, wysiadanie z karety, wędrówka po dziedzińcu.

W pałacu
Stukot butów po pałacowej posadzce, szelest sukni, dźwięki muzyki, odgłosy uczty, wchodzenie po schodach, pisanie listu, przewracanie stron książki, zabiegi toaletowe, zażywanie tabaki. 

Spacer po ogrodzie
Szum drzew, ptasie odgłosy – dzwoniec, bogatka, modraszka, pierwiosnek, dzięcioł, kapturka. Bzyczenie pszczół, ścinanie ziół, prace ogrodowe – grabienie, woda w studni, podlewanie roślin. Plusk wody w Jeziorze Wilanowskim, płynąca łódka, wydra, żaba zielona.

Na Folwarku Wilanowskim
Krowy, konie, psy, gęsi, ciężki wóz z końmi. Koszenie trawy, przerzucanie siana widłami, łamanie jabłka, dojenie krów.

Polowanie na zająca
Szum drzew, zbiorowisko ptaków leśnych w lesie liściastym, dziki przemykające w zaroślach, jelenie, konie, charty, róg, ptak zrywający się do lotu, strzał w puszczy.

Król wyrusza na wojnę
Bicie pieniędzy, klepanie blachy, podkuwanie koni, jazda konna, trening fechtunku, strzelanie z łuku, huk armat.

Wilanów dziś
Jazda autobusem do Wilanowa, turyści na dziedzińcu pałacowym, dzwonek telefonu komórkowego, wydawanie biletów.

Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. S.K. Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa, www.wilanow-palac.pl

Produkcja płyty: FDR Studio s.c.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczona w nich zawartość merytoryczną.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
45_zrzut_rezydencja.jpg

Dzieje rezydencji (e-learning)

Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.

45_zrzut_zakochany.jpg

Zakochany Król (e-learning)

Pałac w Wilanowie, rezydencja zakochanej pary królewskiej, kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki o tematyce miłosnej. Na obrazach i plafonach odnajdziesz …

top_e-learn_muzyka.jpg

Koncert u Sobieskich (e-learning)

Z muzyką w życiu Sobieskich związany jest jeden z najcenniejszych obiektów w kolekcji wilanowskiej - wieko klawikordu lub wirginału z …

45_zrzut_gospodarz.jpg

Sobieski - gospodarz (e-learning)

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o gospodarce Rzeczypospolitej w XVII w., poznać uprawy, organizację i dystrybucję dochodów z rolnictwa, zajrzyj do …

ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.

45_zrzut_wlasciciele2.jpg

Właściciele pałacu: Od króla do kustosza (multimedium)

Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …