UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Szczegółowe omówienie tematu przez Joannę Paprocką-Gajek, w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.

Konkursy rozstrzygnięte


„Barokowe podróże” | wyniki konkursu

31_01kareta.jpg

W dzisiejszych czasach podróżujemy łatwo i szybko, a przemierzanie nawet tysięcy kilometrów nie jest dla nas czymś nadzwyczajnym.

Trzy i pół wieku temu czas i przestrzeń stanowiły wyzwanie. Podejmowały je różne osoby – od królów i magnatów, poprzez szlachtę, żołnierzy, pielgrzymów, kupców, aż po jarmarcznych kuglarzy i wędrownych grajków.

Wszystkich chętnych na spotkanie z XVII-wiecznymi podróżnikam zaprosiliśmy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „Barokowe podróże”. 

Zadanie konkursowe polegało na odszukaniu w lokalnych źródłach historycznych postaci żyjącej w XVII wieku, która odbyła co najmniej jedną podróż i zbadaniu na jej przykładzie, jak wyglądały barokowe podróże. Poszukiwania i ich efekty należało przedstawić w formie opublikowanego w internecie bloga. 

Konkurs przeznaczony był dla uczestników w wieku 13–19 lat, w dwóch kategoriach wiekowych: 13–15 i 16–19 lat. 

Rozstrzygnięcie konkursu

kufer podrózny 3.JPG

Śladami barokowych podróżników podążyli uczestnicy konkursu „Barokowe podróże”. Szperali w archiwach i bibliotekach, odtwarzali trasy na dawnych mapach, odwiedzali i fotografowali kościoły, karczmy i dwory, a nawet nagrywali filmy i utwory muzyczne. Swoje poszukiwania i doświadczenia opisywali na blogach. W konkursie udział wzięło 6 zespołów.

Jury w składzie: Aleksandra Głowacz – kierownik Działu Edukacji, Patrycja Żołędowska – zastępca kierownika Działu Edukacji, przyznało następujące nagrody:

Kategoria 13–15 lat:

I nagroda: blog JAK CHRISTIAN CZEPKO PO EUROPIE KWESTOWAŁ, stworzony przez zespół z Gimnazjum Społecznego w Świdnicy (zespół w składzie: Adrian Augustyn, Michał Konarski, Izabela Budis, opiekun: p. Marlena Chalimoniuk)

Kategoria 16–19 lat:

II nagroda: blog OD WOJNY TRZYDZIESTOLETNIEJ DO BITWY POD WIEDNIEM – WOJENNE PODRÓŻE JOACHIMA RÜDIGERA VON DER GOLTZA, stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim (zespół w składzie: Jolanta Gorczyca, Bartosz Rowiński, Maciej Rumowski, Adrian Kociuba, opiekun: p. Maciej Rydzewski)

W związku z niewielką liczbą uczestników jury postanowiło nie przyznawać dalszych nagród ani wyróżnień. Nagrody dla laureatów zostaną wysłane pocztą na adres szkoły.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt: barokowepodroze@muzeum-wilanow.pl 

Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Współorganizacja i patronat medialny: miesięcznik „Mówią Wieki”

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook