UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Szczegółowe omówienie tematu przez Joannę Paprocką-Gajek, w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Letnia Akademia Kulinarna | warsztaty dla rodzin | 26 lipca

aktualność

WARSZTATY KUCHNI STAROPOLSKIEJ

warsztaty_kulinarne_dzieci_Wojciech_Holnicki_3.jpg

Zorganizujemy letni piknik staropolski. Poznamy dawne warzywa i owoce, a także leczniczą moc ziół. Odwiedzimy wilanowską pasiekę Ule Króla. Weźmiemy udział w królewskiej uczcie, podczas której poznamy zasady savoir-vivre’u. A wszystko to podczas spotkań Letniej Akademii Kulinarnej, która w lipcu zagości w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Zapraszamy rodziny z dziećmi!   


HARMONOGRAM

5 lipca, godz. 12.00 | Piknik staropolski – letnie warsztaty kulinarne

Co jadł król w letnie upały? Lekkie, choć pożywne polewki, czyli staropolskie zupy. Zajrzymy do pierwszych książek kucharskich i na podstawie dawnych przepisów przygotujemy letnie polewki i desery. Zjemy je jednak nie przy stole, a w ogrodzie – podczas staropolskiego pikniku!

12 lipca, godz. 12.00 | Ogród ziołowy – warsztaty zielarsko-kulinarne

Podczas warsztatów udamy się do staropolskiego ogrodu, gdzie poznamy dawne gatunki oraz odmiany warzyw i owoców. Dowiemy się o leczniczej mocy ziół, skomponujemy własne aromatyczne woreczki i poznamy zastosowanie ziela wszelakiego w kuchni... nie tylko tej dawnej. Znalezione w ogrodzie skarby zabierzemy do kuchni wilanowskiej, żeby przygotować sezonowy, pachnący ziołami obiad.

19 lipca, godz. 12.00 | Pszczoły z wąsem – warsztaty pszczelarsko-kulinarne

Zajrzymy do wilanowskiej pasieki i przyjrzymy się temu, co jest magazynowane w ulach. Dowiemy się, czym jest bartnictwo i poznamy tajemnice pszczół. Uzbrojeni w odpowiedni sprzęt pszczelarski wybierzemy się do pałacowej pasieki, aby stanąć oko w oko z królewskimi pszczołami. Na koniec przygotujemy słodki miodowy deser.

26 lipca, godz. 12.00 | Królewska uczta – warsztaty kulinarne i savoir-vivre

Które miejsce przy stole zająć? Kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść? O czym rozmawiać, a jakich tematów absolutnie podczas jedzenia nie poruszać? Jak elegancko poradzić sobie z trudnymi potrawami? Tego wszystkiego nauczymy się w czasie warsztatów. Mając tę wiedzę, zasiądziemy do prawdziwie królewskiej uczty, na którą potrawy przygotujemy sami na podstawie staropolskich przepisów kulinarnych.


ODBIORCY: rodziny z dziećmi w wieku powyżej 8 lat
MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMINY: 5, 12, 19, 26 lipca, godz. 12.00

BILETY: 20 zł od osoby za jedne warsztaty

BILETY można kupić:
• przez internet: www.bilety.wilanow-palac.pl
• stacjonarnie w kasie muzeum

LICZBA MIEJSC  OGRANICZONA


KONTAKT 

Paulina Szulist-Płuciniczak
e-mail: pszulist[at]muzeum-wilanow.pl  
tel.: 22 544 27 87

Martyna Przedpolewska
e-mail: mprzedpolewska[at]muzeum-wilanow.pl  
tel.: 22 544 28 88


PATRONAT MEDIALNY

Dziecko w Warszawie logo         

PARTNER WARSZTATÓW


Podziel się:
Wykop Facebook
Monumenta_przepisy_okladka_front_S.jpg

Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Źródła drukowane (artykuł)

Książka zawiera przepisy kulinarne odnalezione na kartach drukowanych staropolskich zielników, dzieł medycznych, kalendarzy, poradników gospodarczych i innych tekstów publikowanych od XVI do XVIII w. Zbiór obejmuje receptury często znacznie bardziej praktyczne, typowe i skromniejsze niż przepisy magnackich kuchmistrzów z książek kucharskich.

kulinaria_agnieszka_indyk.jpg

W staropolskiej kuchni | warsztaty kulinarne dla dorosłych (artykuł)

Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu. Dawni kucharze byli artystami dbającymi o koncept, treść i wyrafinowaną formę dzieła. Gdzie w tym wszystkim mieści się przekonanie, że jedzono dużo, tłusto i niezdrowo? Sprawdźcie sami! Zapraszamy na warsztaty kulinarne w ramach programu Ogród – Kuchnia – Stół.

warsztaty_kulinarne_baner.jpg

W staropolskiej kuchni | warsztaty kulinarne (artykuł)

Zapraszamy na warsztaty kulinarne kuchni staropolskiej skierowane do dzieci i dorosłych, również osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Podczas zajęć poznacie dawne smaki i tradycje, a pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotujecie dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

kuchnia_01.jpg

Staropolskie warsztaty kulinarne dla szkół (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Zapraszamy na warsztaty kulinarne kuchni staropolskiej! Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się o dawnych smakach i tradycjach, pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotują dania według przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich, a na koniec wspólnie zasiądą do stołu, aby skosztować samodzielnie przygotowanych potraw.

Wojciech Wielądko, „Kucharz doskonały

Kulinarne zabawy z barwami, czyli estetyka w kuchni oświecenia (artykuł, Silva Rerum)

Wizualizacja kulinarna, z jaką mamy współcześnie do czynienia w restauracjach, w świecie wirtualnym czy modnych czasopismach, uświadamia nas, że jedzenie …

44_compendium_str tyt 1682.jpg

Staropolskie książki kucharskie - Compendium ferculorum czyli zebranie potraw (1682) (artykuł, Silva Rerum)

Dzieło Stanisława Czernieckiego wyróżniają kunsztowna kompozycja, wyszukane koncepty i zaskakujące pomysły autora hołdującego narodowej kuchni polskiej. Z tego zbioru, czy …