UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Polski dwór królewski był jedną z wielu scen, na których rozgrywało się tzw. theatrum ceremoniale, gdzie za pomocą znaków wizualnych przekazywano informacje o przynależności społecznej i obowiązującej hierarchii. Dr Joanna Kodzik oparła swoją pracę na nowożytnych niemieckich pracach teoretycznych.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuką polską XIX wieku

okladka_mistrzowie_i_dyletanci.jpg

„Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuką polską XIX wieku” autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego to popularnonaukowa publikacja przeznaczona nie tylko dla historyków sztuki. 29 bogato ilustrowanych rozdziałów poświęconych jest intrygującym zabytkom – są wśród nich obrazy, ryciny, fotografie – wokół których toczy się opowieść autora. Z tekstu dowiemy się na przykład, co to jest szlichtada i jaki ma związek z jedną z pierwszych warszawskich kawiarń. Przeczytamy o portretach znanych Polaków (również tych nietypowych, jak na przykład haftowany portret Kościuszki) czy o obrazie Matejki z serialu „Alternatywy 4”.

Tytułowi Mistrzowie i dyletanci to znakomici polscy artyści, działający w XIX wieku w Królestwie Polskim i za granicą (m.in. malarze: Artur Grottger, Juliusz Kossak, Wojciech Gerson, Aleksander Lesser, Jan Matejko czy fotograf Karol Beyer), ale także twórcy mało obecnie znani lub niemal zupełnie zapomniani, a jednak znaczący w swoim czasie (tacy, jak malarze: Karol Malankiewicz, Franciszek Ruśkiewicz, Antoni Ziemięcki, litograf Jakub Sokołowski, złotnik Józef Hakowski czy fotograf Eliasz Stumann). Autor, redaktor naczelny pisma „Spotkania z Zabytkami”, dzieli się swoją pasją z czytelnikami, czyniąc to z prawdziwą swadą.

Wojciech Przybyszewski, Mistrzowie i dyletanci. Spotkania ze sztuka polską XIX wieku, Warszawa 2012, format: 210 x 275 mm, stron 272, ISBN 978-83-60959-35-0

Pobierz plik pdf

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
taniec_smierci.jpg

Taniec śmierci (artykuł)

Śmierć odgrywała ważną rolę w kulturze polskiego baroku. Nie tylko kaznodzieje, ale także rzeźby, obrazy, wiersze - w tym także miłosne - napominały: pamiętaj o śmierci i dobrze się do niej przygotuj... Prawdziwy sarmata brał to sobie do serca; zawczasu przygotowywał nagrobek i trumienny konterfekt, a pogrzeby były wydarzeniem nie lada, oczywiście ze zmarłym w głównej roli.

Joanna Paprocka-Gajek, Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj.

Platery warszawskie w latach 1822-1914. Asortyment, odbiorca i obyczaj. (artykuł)

Książka ta jest poświęcona produkcji wyrobów platerowanych w Warszawie w okresie od pojawienia się pierwszego warsztatu w 1822 roku aż do wybuchu I wojny światowej. Szczegółowe omówienie tematu przez Joannę Paprocką-Gajek, w połączeniu z licznymi ilustracjami daje nam wgląd w bogatą, a nieco już zapomnianą dziedzinę życia naszych dziadków.

galeria_polnocna_dawne_zdjecie.jpg

Wnętrza rezydencji wilanowskiej w XIX wieku (e-learning)

W pałacu w Wilanowie pamięć po królewskiej rodzinie Sobieskich łączyła się z pasjami i upodobaniami kolejnych właścicieli z rodów Czartoryskich, …

44_gra w karty w dawnej polsce.jpg

Eleganckie wizyty z początku XIX wieku (artykuł, Silva Rerum)

Opisy modnych zarówno wśród elit jak i bogatszego mieszczaństwa popołudniowo-wieczornych proszonych wizyt stanowiły duże pole do popisu dla ociekającego ironią …