UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Mojżesz

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Rzeźba
Michał Anioł Buonarroti lub Antonio Mini (?)
Włochy
ok. 1505 lub 1. poł. XVI w. (?)
Glina
36,6 x 15,5 x 17,7 cm
Wil.3703

35_sztuka-mojzesz3703.jpg

Mimo iż w wykazie wydatków paryskich z 1808 r., Potocki odnotował: Moyżesz model statui Michel Angela z ziemi przez tegoż zrobiony, atrybucja i status posągu są nadal przedmiotem sporu. Jedni uważają go za bozetto, inni za replikę wykonaną w warsztacie Michała Anioła, zapewne przez Antoniego Mini, z ostatecznym szlifem mistrza. Tak czy inaczej, nie sposób odmówić Mojżeszowi poczesnego miejsca wobec podobnych posążków, spośród których najbliższy mu wielkością i kształtem należy do rodziny Checchich w Rzymie.

Zważmy, że dla Michała Anioła, narzędzie urzeczywistniania inwencji twórczej było sprawą drugorzędną. Choć zawsze myślał o sobie jako o rzeźbiarzu, odblask idei uchwycony na papierze, w glinie czy wosku był dla niego niemal tym samym, co jej ostateczny kształt wydobyty z marmuru. Prace nad grobowcem papieża Juliusza II rozpoczął od wykonania kilku rysunków i modeli terakotowych; projekt nie doczekał się jednak pełnej realizacji. Skoro jednak sam Buonarroti wierzył, iż o doskonałości dzieła przesądza idealny wzorzec determinujący sposób uwalniania formy uwięzionej w materii, być może posąg, stanowiący niejako kwintesencję całości, ma powiedzieć wszystko o wspaniałości zamierzenia.

Dominika Walawender-Musz

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
top15wilanowa.JPG

Wilanowski Top 15 (multimedium)

Wilanowski Top 15 to najcenniejsze, najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze dzieła z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Pochodzą z całego świata …

57_58.aleksandra potocka z lubomirskich .jpg

Skąd się wzięło muzeum? (artykuł, Silva Rerum)

Wyraz muzeum miał w czasach starożytnych inne znaczenie niż dziś. Museion to przybytek Muz. Czasami w Grecji nazywano tak zarośla, …

35_sztuka-faun3736.jpg

Tańczący Faun (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Posąg Tańczącego Fauna należy do tych arcydzieł antyku, które raz wydobyte z mroku zapomnienia, nigdy nie przestawały fascynować. Marmurową rzeźbę, przechowywaną najpóźniej od 1688 r. w Galerii degli Uffizi, określono jako hellenistyczną kopię oryginału z brązu.