UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Muzyka na europejskich dworach

41_klawikord.jpg

Muzyka przenikała świat europejskich rezydencji królewskich. Odpowiednia oprawa muzyczna dodawała prestiżu i była integralnym elementem ceremoniału świąt, koronacji, ślubów, pochodów, przyjmowania poselstw czy karnawału. W czasie młodzieńczych podróży po Europie Jan Sobieski przysłuchiwał się koncertom muzyki dworskiej. Rodzinne i oficjalne uroczystości króla uświetniała nadworna kapela królewska, w skład której wchodzili muzycy i śpiewacy. Jan III cenił śpiew i wschodnie pieśni miłosne, natomiast królowa Maria Kazimiera preferowała muzykę i zabawy dworskie. Wielkim miłośnikiem teatru i opery był również syn królewskiej pary Aleksander.

Płyta Muzyka na europejskich dworach to spotkanie z dziełami, które zdobyły sobie już taką popularność, iż można je określić mianem hitów muzyki barokowej. Znajdują się tu utwory Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Johanna Joachima Quantza, Antonia Vivaldiego, Jeana Rameau, Henry'ego Purcella, Luigiego Boccheriniego. Są to dzieła muzyczne kompozytorów związanych z różnymi dworami Europy, również polskim, a prezentowana na płycie muzyka była pisana na potrzeby tych dworów lub mogła być na nich grana. Modne podówczas tańce lub ich stylizacje przeznaczone były dla typowego dla epoki składu wykonawczego: instrumenty smyczkowe, klawesyn i flet koncertujący. Dodatkową atrakcję stanowi gitara, instrument charakterystyczny dla muzyki hiszpańskiej.

Nagranie powstało w ramach projektu Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich, którego członkiem jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie_okładka.jpg

Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie (artykuł)

Królowa Maria Kazimiera była osobą ze wszech miar niezwykłą; obdarzona nie tylko wybitną urodą, ale też nieprzeciętnym umysłem, miała ogromne ambicje polityczne i należała do grona sawantek. Była przy tym kobietą spełnioną, kochaną przez swego drugiego męża Jana Sobieskiego i czułą matką gromadki dzieci. Dr Aneta Markuszewska przedstawia jeszcze inne oblicze Marysieńki – wybitnej koneserki muzyki i mecenaski, która już jako królowa wdowa realizowała swoje estetyczne ambicje rezydując w Rzymie (1699–1714).

Wjazd ambasady Michała Kazimierza Radziwiłła do Rzymu w 1680 r._fragm.jpg

Muzyka turecka w Polsce – kapele janczarskie (artykuł, Silva Rerum)

Wojny polsko-tureckie w XVII wieku objawiły się na gruncie politycznym i gospodarczym nie tylko w sposób negatywny. Pozytywnym skutkiem było …

Imaginarium CD.jpg

Imaginarium wilanowskie (artykuł)

Wytęż słuch i odkryj dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach. Dźwięki Wilanowa zapisane na płycie pozwolą Ci przenieść się w czasy …

44_zdrowie i niezdrowie marysieńki.jpg

Muzyczny mecenat Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie (artykuł, Silva Rerum)

Królowa szybko zaadaptowała się w lokalnym rzymskim środowisku. Siła nazwiska jej męża i królewska przeszłość otwierała przed nią drzwi pałaców …

37_próba2 (1).jpg

Koncerty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (2006–2017) (artykuł)

Festiwal Mozartowski, Dialogi Muzyczne, Mistrz i Uczeń – to tylko niektóre z licznych koncertów w Muzeum Pałacu w Wilanowie w ostatnich latach. Zapraszamy do zapoznania się z historią najnowszą muzycznych wykonań w królewskiej rezydencji.