UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


O konserwacji jednego obrazu

e-learning

45_zrzut_konserwacja.jpg

Dzieła sztuki potrzebują stałej, troskliwej opieki i konserwacji. Jakie problemy stają przed konserwatorami, którzy dotykają bezcennych malowideł sprzed setek lat?

W tym module opowiadamy o konserwacji dzieł sztuki na przykładzie jednego obrazu, portretu królowej Marysieńki z dziećmi. Pokazujemy także, co kryje się pod tą zwyczajną z pozoru sceną z życia rodzinnego. W okresie baroku malarze nasycali takie przedstawienia wielością znaczeń, a twórca tego dzieła, Jerzy Eleuter Szymonowicz-Siemiginowski, był mistrzem alegorii.

autor: Marya Nawrocka-Teodorczyk
konsultacja: Krystyna Gutowska-Dudek

Zobacz lekcję e-learningową

Podziel się:
Wykop Facebook
2010-05-07
45_zrzut_potocki.jpg

Portret Stanisława Kostki Potockiego (e-learning)

Zapraszamy do poznawania najpiękniejszych dzieł sztuki z kolekcji Pałacu Wilanowskiego, które udostępniamy w nowej multimedialnej formule. Tu znajdziesz opowieść o …

oko.jpg

Nieprzypadkowy zbieg okoliczności (film)

Chodząc po muzeach mijamy spatynowane portrety ludzi, którzy dawno odeszli. Warto poznać ich losy, które bywały ciekawsze od literackiej fikcji. Z wilanowskiej galerii wybraliśmy osiem osób, których losy splatają się w zadziwiający sposób. Opowieść o królu Michale Korybucie i jego żonie Eleonorze, o bogatym żarłoku Dominiku Zasławskim i innych odkrywa dawne obyczaje szlacheckie.

31_kons_prewencja_badania_stanu_zachowania_malowidla_scienne

Konserwatorzy i wilanowskie dzieła sztuki (album zdjęć)