UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Na przełomie XV i XVI wieku, w ciągu zaledwie trzydziestu lat Polacy nie tylko zdecydowali, jakie wina lubią najbardziej, ale dali temu dowód na piśmie. W roku 1523 zniesiono cła na import wina, otwierając na oścież bramy węgrzynowi, a raczej rozmaitym gatunkom win, które pod tą zbiorczą nazwą zostały ukryte. Trunkom nierozerwalnie związanym z polską kulturą, obyczajem i upodobaniem, najpierw przywiązanego do tradycji Sarmaty, później – patriotycznie nastrojonego Polaka.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Ogród angielsko-chiński

1_00138.jpg

Ogród krajobrazowy angielsko-chiński znajduje się w południowej części parku wilanowskiego. Docieramy do niego wychodząc z ogrodu różanego lub idąc górnym tarasem ogrodu barokowego na południe. Malowniczy ogród angielsko-chiński powstał około 1784 roku na zlecenie Izabelli Lubomirskiej na miejscu dawnego folwarku Sobieskiego, wg. projektu Szymona Bogumiła Zuga. Charakteryzuje się on nieregularnością i wijącymi się ścieżkami nad stawem oraz urozmaiconą roślinnością. Na terenie parku angielsko-chińskiego znajduje się Góra Bachusa, która w czasach Jana III Sobieskiego była porośnięta winoroślą i zwieńczona rzeźbą Bachusa – boga wina, obecnie zastąpioną figurą Wiktorii.

Na rozległych polanach parku południowego rosną najstarsze drzewa, wśród nich okazałe ponad 200 letnie dęby oraz wiele gatunków egzotycznych takich jak: grujecznik japoński( Cercidiphyllum japonicum), katalpa (Catalpa sp.), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera), iglicznia trójcieniowa ( Gleditschia triacanthos).

1_00274.jpg

Idąc na południe docieramy do potoku służewieckiego. Nad jego brzegami rosną wspaniałe pomnikowe wiązy, olsze czarne i lipy oraz oryginalne dęby błotne. Przechodząc przez mostek docieramy do zabudowań dawnego folwarku Stanisława Kostki Potockiego. Domek Podstarościego i neogotycka elewacja holenderni zamykają park od strony południowej. Podążając wzdłuż potoku na wschód docieramy do szumiącej kaskady a dalej do miejsca gdzie potok wpływa do Jeziora Wilanowskiego.

Jednym z najstarszych elementów w tej części parku jest staw, który istniał już za czasów króla Jana i pełnił najprawdopodobniej funkcje użytkowe. Obecnie jest ulubionym miejscem odpoczynku spacerowiczów zwłaszcza w okresie kiedy zakwitają wspaniałe grzybienie (Nymphaea), popularnie zwane „liliami wodnymi”.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
25_park internet 3.jpg

Park wilanowski (artykuł)

Park wilanowski stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Jest on ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Warszawy szukających odpoczynku i wytchnienia …