UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

44_obwoluta-fragm_mala.jpg

Wystawa waz greckich to pierwsza prezentacja zrekonstruowanej części kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, wybitnego polityka, reformatora edukacji i pierwszego polskiego archeologa prowadzącego systematyczne badania naukowe. Jest to największa i najlepiej znana polska XVIII-wieczna kolekcja waz greckich, udostępniona publiczności już w 1805 r., kiedy Stanisław Kostka Potocki stworzył Muzeum Wilanowskie, jedno z pierwszych muzeów na ziemiach polskich. Bogato ilustrowany katalog kolekcji, w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), został opracowany przez wybitnego znawcę sztuki starożytnej dra hab. Witolda Dobrowolskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, członka Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk i kuratora działu sztuki starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.Olimpiada Artystyczna

Muzyka i sztuka – pasja, fascynacja, wiedza. Czujesz to? Podejmij olimpijskie wyzwanie!

Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają do udziału w XL edycji Olimpiady Artystycznej.

Kliknij, aby przejść na stronę Olimpiady.

OA_plakat.jpg

Chodzisz do liceum i interesujesz się sztuką i muzyką? Potrafisz rozpoznać obrazy Rafaela, Rembrandta i Mondriana? Znasz utwory Chopina, Bacha oraz Debussy’ego? Jeżeli fascynuje Cię świat rzeźb i obrazów, nut i dźwięków, to mamy coś właśnie dla Ciebie! 

Udział w Olimpiadzie pozwoli Ci sprawdzić wiedzę i zdobyć zaszczytny tytuł laureata. A to murowany sukces na maturze! Ale przede wszystkim Olimpiada Artystyczna to fascynująca i niezapomniana przygoda ze sztuką, muzyką i historią.

Chcesz wiedzieć więcej? Wszystkie informacje o przebiegu i warunkach konkursu znajdziesz na stronie Olimpiady Artystycznej. 

Olimpiada Artystyczna jest finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
57_michał anioł palloni, zaślubiny psyche, freski w galerii południowej pałacu wilanowskiego..jpg

Sztuka króla, król sztuki (film)

Wykształcony, obyty w świecie i władający obcymi językami król Jan III był znawcą wojennego rzemiosła, ale też sztuk pięknych i wszelkich nauk. Zasłynął jako mecenas wybitnych malarzy, należał do pierwszego towarzystwa geograficznego na świecie i pisał listy, w których opisywał świat i pięknie wyrażał miłość.

44_fartuszek masoński.jpg

Sekrety „Sztuki Królewskiej” w XVIII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Wolnomularstwo od samego początku otoczone było nimbem tajemniczości. Wpływ na to miały niezrozumiałe dla profanów obrzędy, symbole i zamknięcie kręgu …

41_klawikord.jpg

Muzyka barokowa w Rzeczypospolitej (artykuł, Silva Rerum)

W dość powszechnie akceptowanej, choć oczywiście stanowiącej znaczne uproszczenie, opinii historyków różnych dziedzin sztuki reakcją na renesans, do którego rozkwitu …

Lekcja muzyki.jpg

Lekcja muzyki (Apollo, Pan i Marsjasz) (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Nie mamy pewności, jak wyglądała pierwotna kompozycja obrazu, ponieważ w nieznanych okolicznościach wycięto ją w kształt owalu, a następnie dosztukowano …