UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Wczesnonowożytne, niderlandzkie uniwersytety w Lowanium, Lejdzie, kolegia akademickie w Antwerpii, Douai, Bredzie, Utrechcie, czy w Groningen przyciągały humanistycznie uformowanych mieszkańców Rzeczypospolitej. To całkowicie zrozumiałe, skoro sposób postrzegania starożytności greckiej i rzymskiej, który na trwałe wpłynął na kulturę europejską, był w znacznym stopniu dziełem niderlandzkich intelektualistów, takich jak: Erazm z Rotterdamu, Justus Lipsjus, Ericius Puteanus i Hugo Grotius.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pałacowe ogrody gotowe na wiosnę!

Pompownia klomb_ogrody_wilanowskie_wiosna_2017_baner.jpg

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ogrodów, które przygotowaliśmy już na sezon wiosenny. Na przypałacowych rabatach, klombach i w wazach znalazło się blisko 33 tysiące sztuk roślin ozdobnych!

Tej wiosny w naszych ogrodach królują odcienie różu, fioletu, bieli i błękitu. Wyjątek stanowią kompozycje Tarasu Dolnego, rozjaśnione żółcienią oraz pomarańczem narcyzów i szlachetnych koron cesarskich, odwołujące się bezpośrednio do tradycji ogrodniczych epoki baroku.

Szczególnie polecamy rabatę przed głównym wejściem do Oranżerii, która została zaprojektowana we współpracy z zespołem ogrodniczym z Pałacu Charlottenburg w oparciu o barokowy traktat ogrodniczy La théorie et la pratique du jardinage Dezalliera d’Argenville’a (1709) i zachowany z 1693 roku plan bordiury z ogrodu Petit Trianon. Układ roślin, które znalazły się w opisywanej kompozycji, nie tylko idealnie wpisuje się w przestrzeń ogrodu, ale także – zgodnie ze znanymi nam przekazami – ma podkreślać wysoki status królewskiej rezydencji.  

W tym roku polecamy także kilka nowych propozycji, m.in. wiosenne akcenty kwiatowe w pobliżu Kolumny z Orłem i analogiczne motywy przed budynkiem Pompowni, wzorowane na stylu rozpowszechnionym w XIX wieku.

Zachęcamy do wiosennych, niespiesznych przechadzek, do własnych poszukiwań i odkryć. Nasz zespół przygotował znacznie więcej kwiatowych niespodzianek, aby przez feerię kolorów i grę zapachów nasi goście jeszcze lepiej odczuli genius loci wilanowskiej rezydencji.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Plafon Wiosna w Sypialni Królowej.jpg

Wiosna (film)

O co chodzi w plafonach w pałacu w Wilanowie? Jaki jest sens tych wszystkich mitologicznych odwołań i nawiązań? Dlaczego jeden …

Wiosna w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska12.JPG

Wiosna w ogrodach wilanowskich (album zdjęć)