UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Pierwsza gwiazdka” na Gwiazdkę!

W oczekiwaniu na święta, fot. Olga Borowska.jpg

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na trzecią edycję bezpłatnych, sezonowych lekcji muzealnych dotyczących obyczajów i ikonografii Bożego Narodzenia realizowanych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Pierwsza gwiazdka” to zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych, związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Pokażemy, że postać Świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem – biskupem w ornacie i mitrze. Zastanowimy się też, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odniesiemy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Zapraszamy do podróży po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!

Ważne informacje:

box-Kultura-Dostepna-2016-bez-kropki.png
  • W ramach akcji dostępnych jest 100 bezpłatnych zajęć dla grup.
  • Lekcja przeznaczona dla dzieci w wieku 6–12 lat, zajęcia realizowane do 15 grudnia 2017 r. włącznie. Zajęcia trwają nie więcej niż 75 minut.
  • Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Jedna grupa nie powinna liczyć więcej niż 25 osób (ze względu na ich bezpieczeństwo i w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach historycznych oraz wąskich i stromych przejściach).
  • Dowiedz się, jak zaplanować wizytę w muzeum.

Rezerwacja lekcji:
– telefonicznie: (+48) 22 5442 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9–16),
– mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Zajęcia „Pierwsza Gwiazdka” stanowią część programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o programie TUTAJ.

W temacie świąt Bożego Narodzenia polecamy również:

dla grup zorganizowanych:

• W staropolskiej kuchni  – warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku od 6 lat.

warsztaty kulinarne, fot. Wojciech Holnicki.jpg

Świąteczne przygotowania czas zacząć! Zazwyczaj to rodzice przygotowują święta, a dzieci czekają na pierwszą gwiazdkę i Świętego Mikołaja. My proponujemy inny scenariusz – zapraszamy dzieci na warsztaty kulinarne, podczas których poczują smak i magię świąt, a także nauczą się przygotowywać świąteczne dania!

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby + 300zł/bilet tematyczny od grupy (zajęcia w języku polskim).

dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi:

• Świąteczne ozdoby z motywem ptasim – warsztaty przyrodniczo-plastyczne w ramach programu Zimowych spotkań ornitologicznych 

Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata ptaków. W czasie warsztatów opowiemy, czym jest szata godowa ptaków, kiedy ją przybierają, jakie znaczenie mają dla ptaków pióra, czy sroki rzeczywiście lubią błyskotki oraz czy są ptaki, które celowo ozdabiają swoje gniazda. Wspólnie obejrzymy różne pióra ptaków. Dowiemy się, czym jest barwa pigmentowa, a czym strukturalna. Piórom przyjrzymy się także w dużym powiększeniu – a to dzięki binokularowi. Na koniec wykonamy ozdoby choinkowe z ptasimi motywami, który każdy zabierze ze sobą do domu.

3 i 17 grudnia, godz. 11–14 w Pompowni. Udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do ogrodów. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
46_lekcje-muz.jpg

Lekcje muzealne (artykuł)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół i w każdym wieku do udziału …

il.1 Brama do pałacu.jpg

Jak zaplanować wizytę w muzeum? (artykuł)

Drodzy Nauczyciele, jeśli planujecie wraz z uczniami odwiedzić Muzeum Pałac w Wilanowie i chcecie, aby ta wizyta była dla uczniów jak najciekawsza i najkorzystniejsza pod względem edukacyjnym, zebraliśmy dla Państwa informacje, które pomogą Państwu odpowiednio się do tego przygotować.

45_zrzut_gospodarz.jpg

Multimedialnie o historii i sztuce (artykuł)

Wilanowskie wirtualne muzeum zaprasza: zobacz filmy dokumentalne o historycznych postaciach i dziełach sztuki, multimedialne e-podręczniki (e-learning), czytaj ciekawe artykuły w ilustrowanej encyklopedii kultury staropolskiej. Zapraszamy do Pasażu Wiedzy!

44_wielkanoc w wilanowie.jpg

Świętujemy (artykuł)

Wraz z serdecznymi życzeniami spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w ciepłej atmosferze i przy sprzyjającej pogodzie, zapraszamy do …

57_teresa_kunegunda_sobieska.jpg

Staropolski kalendarz. Święta ruchome (artykuł, Silva Rerum)

W staropolskim kalendarzu daty określano zwykle poprzez wskazanie jakiegoś konkretnego święta lub najbliższego święta przed danym dniem lub po nim. …