nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Pogłówkuj z przyrodą, pogłówkuj nad wodą – warsztaty naukowe | 10 czerwca

aktualność

Larwa ważki. Fot. Adrian Uszkiewicz.JPG

Jak sformułować interesujący problem badawczy i znaleźć metodę, dzięki której można ten problem rozwiązać? Jak przeprowadzić badania terenowe i laboratoryjne? Jak wyciągać wnioski i podsumowywać zrealizowane aktywności? Zapraszamy na warsztaty rodzinne, podczas których będzie można poznać te zagadnienia w kontekście różnorodności przyrodniczej i problemów ochrony Jeziora Wilanowskiego.

Harmonogram warsztatów:

11 marca 2017 r.: Co to jest hipoteza?

W czasie spotkania uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak prowadzone są badania naukowe, jak sformułować interesujący problem badawczy i znaleźć metodę, dzięki której można ten problem rozwiązać. Spotkanie rozpoczniemy w pięknej scenerii Gaju Akademosa. Od imienia tego herosa pochodzi słowo „akademia”. Następnie w pracowni przyrodniczej w Pompowni oraz na terenie ogrodów na podstawie różnych przykładów będziemy zastanawiać się nad tym, czym jest hipoteza i jak ją możemy zweryfikować.

8 kwietnia 2017 r.: Badania laboratoryjne – mikroświat Jeziora Wilanowskiego

W trakcie kwietniowego spotkania opowiemy między innymi o tym, jak różnorodne są metody pracy laboratoryjnej, jakie są kolejne etapy prowadzenia eksperymentu, a także jak sformułować wnioski wynikające z przeprowadzonych prac badawczych. Uczestniczy dowiedzą się także, jakie są najmniejsze organizmy zasiedlające Jezioro Wilanowskie, może niektóre z nich uda nam się złowić i zobaczyć pod mikroskopem.

Badania prędkości przepływu. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

13 maja 2017 r.: Badania terenowe – makroświat Jeziora Wilanowskiego

W czasie majowego spotkania udamy się w teren, by zbadać różne ekosystemy wodne ogrodów wilanowskich. Porównamy Jezioro Wilanowskie, staw południowy oraz Potok Służewiecki – zbadamy te same parametry w trzech różnych środowiskach, aby sprawdzić, czym różnią się one między sobą. 

10 czerwca 2017 r.: Na ratunek jezioru – o problemach ochrony Jeziora Wilanowskiego

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 10–14 lat.
Gdzie: ogrody, Pompownia.
Czas trwania: 10–11.30
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Muzeum zapewnia materiały do pracy, należy jednak pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Szczegółowe informacje:
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Patronat medialny:

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo

Podziel się:
Wykop Facebook
Jezioro Wiilanowskie, fot. Monika Klimowicz

Synteza problemów wodno-gospodarczych Jeziora Wilanowskiego i rzeki Wilanówki (artykuł)

Syntetyczne opracowanie opisujące sieć zbiorników wodnych znajdujących się na terenie dzielnicy Wilanów wraz z informacją o prowadzonych badaniach, wynikami pomiarów i analizą problemów. Zawiera też katalog działań, które powinny zostać podjęte, aby odtworzyć ekosystemy zlewni Jeziora Wilanowskiego i rzeki Wilanówki.

WKP_Lecicha pospolita - jedna z ważek obserwowana w Wilanowskich ogrodach. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Ważki – owady z rzędu Odonata (wyniki badań) (artykuł)

Jednym z działań służących poznaniu różnorodności przyrodniczej ogrodów wilanowskich było zbadanie bogactwa gatunkowego ważek. Badania prowadzone były na stawie południowym, …

wazki_epitheca_bimaculata_fot_t_karasek.jpg

Czy ważki zapadają w sen zimowy? – wywiad (artykuł)

Długa historia ewolucyjna, fascynujące zwyczaje i zachowania, przyjemność obserwacji – w bogaty i różnorodny świat ważek wprowadzi nas Tomasz Karasek, który badał wilanowską populację tych owadów w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”.