UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Wydany w 1613 r. „Przewodnik po drzewie żywota” to najstarszy dotychczas znany, świecki tekst o charakterze dietetyczno-medycznym z terytorium Polski, spisany w jidysz, języku Żydów polskich. Książka ukazała się jako V tom z serii Monumenta Poloniae Culinaria.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Fraucymer królowej Marysieńki | pokazy i gawędy w pałacu | niedziele

aktualność

Toaletka_królowej_1

Kim były damy z najbliższego otoczenia królowej Marysieńki? Jak wyglądało życie dworskie z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się członkinie fraucymeru, jak spędzały czas i jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści na temat życia codziennego, etykiety i mody. 

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie damę w stroju z epoki, która zaprezentuje najmodniejsze akcesoria i garderobę z XVII wieku, wyposażenie damskiej sakiewki oraz wiele nieodzownych przedmiotów codziennego użytku.

___________________________________________________________________________

TERMINY: wszystkie niedziele października, w godz. 11–14. 
MIEJSCE: pałac.
WSTĘP: w cenie biletu do pałacu.

___________________________________________________________________________

Zaplanuj wizytę i kup bilet:

___________________________________________________________________________

KONTAKT
Joanna Zientek
t: + 48 22 5442 763
m: jzientek@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
toaletka_krolowej.jpg

Toaletka królowej Marii Kazimiery (artykuł)

Królewska toaleta ma ciekawą historię, wyróżnia się wysoką klasą artystyczną, jest unikatowa w Polsce i niezwykle rzadka w świecie, dlatego pragniemy zaprosić czytelników, aby wraz z autorką spojrzeli na to dzieło, rozpatrując jego walory w wielu aspektach, tak jak robią to historycy sztuki i muzealnicy opracowując zabytki.

44_ludwika maria z wdzięcznym loczkiem.jpg

Glossarium: fraucymer (artykuł, Silva Rerum)

fraucymer (niem. Frauenzimmer – pokój kobiet) – dawne określenie grupy dam dworu towarzyszących królowej, a także tej części pałacu, gdzie …

ceremonial_okladka.151124.WEB.jpg

Ceremoniał polskiego dworu królewskiego w XVII wieku z perspektywy niemieckich uczonych (artykuł)

Polski dwór królewski był jedną z wielu scen, na których rozgrywało się tzw. theatrum ceremoniale, gdzie za pomocą znaków wizualnych przekazywano informacje o przynależności społecznej i obowiązującej hierarchii. Dr Joanna Kodzik oparła swoją pracę na nowożytnych niemieckich pracach teoretycznych.