© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   12.04.2023

„Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej” – wiosna

Dotychczas w projekcie „Cztery pory roku w polskiej tradycji kulinarnej” prezentowaliśmy już lato i jesień w polsko-niemieckiej kuchni historycznej. Przyszedł czas na odsłonę wiosenną! Wiosna dostarczy nam kuchennych inspiracji opartych na roślinnych nowalijkach. Szykuje się niezwykle świeże i zielone menu!

Badacze kuchni historycznej z Polski i Niemiec 18 kwietnia wezmą udział we wspólnym seminarium, na którym wymienią doświadczenia oraz zaprezentują propozycje historycznych receptur opatrzone komentarzem naukowym. Następnie wezmą udział w warsztatach historycznej rekonstrukcji kulinarnej prowadzonych przez Macieja Nowickiego – szefa kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, oraz Agatę Reul – szefową kuchni polskiego pochodzenia, prowadzącą gwiazdkową restaurację Agata’s w Dusseldorfie. Kulinarne odtworzenie historycznych receptur z różnych okresów będzie ciekawym eksperymentem i kontynuacją naukowego dyskursu.

Menu warsztatowe:

  • Ostersuppe / zupa wielkanocna, 1916
  • Kitzkeule mit Bärlauch / koźlina z czosnkiem niedźwiedzim, 1983
  • Maikuchen / tarta majowa, 1553

Efekty i doświadczenia seminarium zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności 19 kwietnia w Schloss Benrath na pokazie kulinarnym pt. Wiosenne przebudzenie. Z ogrodu, lasu i łąki”. Spotkanie poprowadzi dr Marta Sikorska – opiekun merytoryczny projektu, specjalista w temacie kulturowej koneksji historycznych kulinariów Polski i Niemiec. Każdy z zaproszonych badaczy zaprezentuje wybraną recepturę historyczną. Całości dopełni menu degustacyjne przygotowane przez szefa kuchni muzeum Macieja Nowickiego, które stanowić będzie swoistą syntezę omawianych receptur.

Interesuje nas możliwie szerokie ujęcie tematu. Sięgniemy po różnorodne polskie i niemieckie teksty źródłowe: od kart menu, poprzez zielniki, kalendarze, poradniki dietetyczne i ogrodnicze, aż po książki kucharskie i prasę.

Projekt przyczynia się do umacniania sąsiedzkich relacji pomiędzy państwami, kładzie nacisk na promocję dziedzictwa kulinarnego oraz tworzy żyzny grunt do popularyzacji kulinariów oraz historii i kultury jedzenia wśród szerokiego grona odbiorców.


Partnerzy

Fundacja Pałac i Park Benrath – opiekuje się zespołem pałacowym i parkiem Benrath, zbudowanym w latach 1755–73 na przedmieściu Dusseldorfu. Prowadzi działalność muzealną, wystawienniczą, badawczo-naukową i edukacyjną. Pielęgnuje i udostępnia ogrody zabytkowe.

Instytut Polski w Düsseldorfie – istnieje od 1993 roku, jest  jedną z 25 polskich placówek kultury na świecie, powołanych przez polskie MSZ. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, regionu oraz sąsiednich krajów związkowych Niemiec. Realizuje wiele projektów promujących polską kulturę we współpracy z niemieckimi partnerami.

Restauracja Agata’s Düsseldorf – jej właścicielką jest Polka Agata Reul, restauratorka i kuchmistrzyni oraz pasjonatka polskiej kuchni. Restauracja w 2013 roku otrzymała gwiazdkę Michelin. Oferuje menu inspirowane tradycjami kulinarnymi różnych zakątków świata, wiele składników jej dań pochodzi z Polski, m.in. z ogrodu jej dziadków z Barlinka pod Szczecinem.


Projekt realizowany był dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura Inspirująca”.