© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   21.06.2019

Nowa ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych

W 2019 r. w pałacu w Wilanowie zostanie otwarta nowa ekspozycja upamiętniająca kolekcjonerskie pasje Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych.

Na wystawie zaprezentujemy obiekty z wilanowskiej kolekcji dalekowschodniej dotychczas ukryte w magazynach. Zwiedzający będą mogli zachwycić się wyrobami rzemiosła artystycznego z ceramiki, szkła, a także laki oraz wykonanymi w technikach mieszanych. Ważnym wydarzeniem będzie prezentacja unikatowego stołu w stylu nanban, wykonanego w XVII w. w japońskich warsztatach, który odzyskał blask dzięki starannej, poprzedzonej badaniami konserwacji przeprowadzonej przez specjalistów w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wzbogaceniem wystawy będą treści edukacyjne związane z historią oraz konserwacją tego wyjątkowego mebla, prezentowane na nowoczesnym stanowisku multimedialnym. Jednym z ważnych wydarzeń naukowo-edukacyjnych związanych z nową ekspozycją będzie międzynarodowe seminarium „Nanban. Far East. Close Art”. Przedstawimy na nim wyniki prac badawczych i konserwatorskich przeprowadzonych w ostatnich latach przy bezcennym zabytku oraz jego znaczenie dla wilanowskiej kolekcji.

Nowa aranżacja obejmująca przestrzeń przy Pokojach Chińskich scali ekspozycję na piętrze południowego skrzydła pałacu wraz z niedawno udostępnioną publiczności nowoczesną Galerią Magazynową w Markoniówce. Zaktualizowana ekspozycja rozwinie i uzupełni najważniejsze wątki narracyjne w tych pomieszczeniach, dzięki czemu wyraźnie zaakcentowane będą zainteresowania kolejnych właścicieli Wilanowa i ich fascynacja sztuką orientalną.

Projekt aranżacji wnętrza autorstwa dr Barbary Kowalewskiej nawiązuje do wystroju i wyposażenia gabinetów chińskich urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego na pierwszym piętrze korpusu głównego pałacu w 1. ćwierci XIX w. Archiwalne fotografie tych pomieszczeń zaprezentujemy w materiale uzupełniającym wystawę.

Realizacja projektu wymaga przeprowadzenia licznych prac konserwatorskich oraz wykonania i zainstalowania nowoczesnego etalażu muzealnego: gablot, witryn i oświetlenia służących bezpiecznej prezentacji cennych zbiorów, a także stanowiska multimedialnego. Realizacja tego etapu nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu możliwy jest zakup specjalistycznych gablot ekspozycyjnych, oświetlenia i stanowiska multimedialnego w 2019 r.

Muzeum kontynuuje zamysł udostępniania publiczności jak największej liczby obiektów. W 2018 r. otwarto dla zwiedzających Galerię Magazynową. Aranżacja nowej wystawy jest kolejnym krokiem na drodze prezentowania historycznych kolekcji w sposób atrakcyjny, a równocześnie spełniający wymogi nowoczesnych założeń konserwacji prewencyjnej, a więc po prostu bezpieczny dla zabytków.

Zadanie „Nowa Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach St.K. Potockiego i jego potomnych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo MKiDN