© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   18.09.2017

Smaki Wisły | prospołeczny projekt muzeum

Smaki Wisły to prospołeczny i edukacyjny projekt skierowany do blogerów i mediów kulinarnych oraz szefów kuchni. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Program ma charakter interdyscyplinarny – łączy historyczne receptury ze współczesnymi trendami kulinarnymi, a nowe technologie z historią miejsca.


W ramach programu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępniło część ogrodu, którą uczestnicy obsadzili wybranymi sadzonkami roślin. Z nich właśnie korzystają podczas warsztatów projektowych. Program przewiduje osiem spotkań, z których odbyło się już pięć. Na każde spotkanie zaplanowano: wykłady merytoryczne (prowadzone przez pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz zaproszonych do projektu specjalistów) oraz warsztaty kulinarne (prowadzone przez wilanowskiego szefa kuchni Macieja Nowickiego przy wsparciu Norberta Sokołowskiego). Koordynacją tematyczną i komunikacyjną projektu zajmują się: Julita Strzałkowska, Anna Kosterna-Kaczmarek i Piotr Zwierzchowski. 


RELACJE z dotychczasowych spotkań 

24 marca 

Zaczęliśmy od spaceru po ogrodzie pt. „Wilanowskie założenia ogrodowe w kontekście uwarunkowań geograficznych. W starorzeczu Wisły”, gdzie pracownicy muzeum zapoznali uczestników projektu z historią miejsca. Następnie odbył się przegląd ogrodu pod planowane uprawy. Po wyprawie ogrodowej zjedliśmy zupę przyrządzoną według zrekonstruowanego przepisu staropolskiego. 

21 kwietnia

To było spotkanie z Mennonitami! Najpierw wysłuchaliśmy wykładu pt. „Mennonici – życie w zgodzie z naturą i biegiem rzeki”, a następnie odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne „Mennonici – kuchnia do odkrycia”, które poprowadził szef kuchni Muzeum Pałacu w Wilanowie Maciej Nowicki.    

12 maja

Pierwszy raz wspólnie pracowaliśmy w ogrodzie, który stał się ogrodem blogerskim. Posadziliśmy warzywa, które dostarczył partner projektu, firma Primavega. Następnie odbyły się warsztaty kulinarne „Ryby, raki i szparagi”, które poprowadził szef kuchni Muzeum Pałacu w Wilanowie Maciej Nowicki.     

21 czerwca

To spotkanie poświęciliśmy ziemniakom, ich historii, typom i znaczeniu w kuchni. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna – stały punkt naszych comiesięcznych spotkań, czyli wspólna praca w ogrodzie. Sadzonki wzeszły, a wraz z nimi urosły chwasty, więc mieliśmy sporo pracy w naszej wspólnej przestrzeni. Zebrawszy nowalijki, udaliśmy się do kuchni na warsztaty kulinarne „Staropolski surwiwal czy wiślane frykasy? Kuchnia przednówkowa”. 

8 września

Wrześniowe spotkanie odbyło się głównie w wilanowskiej pasiece Ule Króla, w której wcieliliśmy się w role pszczelarzy. Najpierw wzięliśmy udział w wykładzie i warsztatach „Cud miód – miodobranie”, a następnie odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których wykorzystaliśmy przepisy z wydanej przez Muzeum Pałacu w Wilanowie książki „Tatarskie ziele w cukrze”. 


PARTNER PROJEKTU