© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   23.03.2015

Ubiory na dworze króla Jana III

Wilanów dla młodych talentów

Jedwabne żupany, atłasowe, haftowane szustokory, suknie o głębokich dekoltach ozdobione metalowymi koronkami i klejnotami – to rekonstrukcje XVII-wiecznych ubiorów, które zgłoszono do konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III” zorganizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


W 2016 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się konkurs „Ubiory na dworze króla Jana III”, a po nim wystawa prac będących efektem wielomiesięcznej nauki i pracy uczestników konkursu. Prace do konkursu zgłaszano w dwóch kategoriach: rekonstrukcje oraz inspiracje. Uczestnicy z XVII-wiecznymi technikami szycia radzili sobie na różne sposoby:

  • „Koronka, którą zastosowałam w rękawach koszuli (...), pochodzi z pasmanterii (...). Brakowało w niej jednak połączeń między wzorami, więc wyszyłam je ręcznie kordonkiem”.
  • „Nad rekonstrukcją tego ubioru pracowałam cztery miesiące. Wszystkie elementy szyte wykonałam ręcznie, zgodnie z zasadami krawiectwa końca XVII wieku”.
  • „Mój tata (...) wykonał rekonstrukcję XVII-wiecznej ramy do haftowania, do wyszycia (...) wzorów na atłasie (...). Rama do haftu miała wymiary 2 m x 1,5 m i była wzorowana na opisie z książki Gail Marsh, 18th Century Embroidery Techniques”.
  • „Inspiracją do wykonania nakrycia głowy stały się papierowe peruki z wystaw muzealnych, m.in. z Instytutu Ubioru w Kioto”.
  • „Formę sukni stworzyłam na podstawie wizerunków malarskich, ponieważ oryginały nie zachowały się do naszych czasów”.


Konkurs „Ubiory na dworze króla Jana III” to już trzecia edycja projektu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów” organizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Chcemy zachęcić młodzież do odkrywania tajników krawiectwa historycznego oraz interpretacji historycznych ubiorów, a także inspirować do tworzenia niepowtarzalnych współczesnych kreacji. Projekt adresowany jest do uczniów szkół odzieżowych oraz studentów kierunków projektowania ubioru i promuje ekspresję twórczą oraz rozwój kompetencji młodych ludzi, a w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ich szans na początku pracy w zawodzie. Konkurs zachęca do odkrywania kultury dawnej Rzeczypospolitej, popularyzuje jej oryginalne wzory i wielkie postaci historyczne. Poprzednie edycje projektu inspirowane były wybitnymi osobowościami mody dawnych epok – marszałkową Izabelą Lubomirską i wybitną polską aktorką Heleną Modrzejewską.

Strona internetowa konkursu to wirtualne repozytorium specjalistycznej i praktycznej wiedzy. Zamieszczono tam portrety historycznych postaci w ciekawych strojach, szczegółowe opisy, rysunki i wykroje ubiorów, które pomagały uczestnikom w jak najwierniejszym odtwarzaniu stylu z czasów króla Jana III.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją wystawy na blogu It's Beyond My Control.


KONTAKT DLA MEDIÓW:
Maria Zielińska
785 905 734
mzielinska@muzeum-wilanow.pl