© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Silva Rerum   Silva Rerum   |   01.09.2021

Wota Sobieskich. Kocioł (bęben) (II) z kościoła par. i kol. pw. św. Anny w Krakowie

Bęben z kościoła św. Anny w Krakowie ma formę zbliżoną do półkuli i stoi na podstawce z powyginanych prętów. Jego trzon stanowi wykonany z metalu korpus. Od góry naciągnięto na niego kolisty skórzany płat, który przymocowano za pomocą obręczy i sześciu śrub o wydatnych główkach z otworami. Śruby zostały wkręcone w mutry z nałożonymi na korpus ozdobnymi podkładkami w formie płaskich medalionów o sercowatym kształcie nawiązującym do ornamentyki tureckiej.

Dzieje, stan badań i problematyka bębna – tak jak w przypadku pierwszego zabytku tego rodzaju zachowanego w kościele (zob. kocioł (bęben) (I) z kościoła par. i kol. pw. św. Anny w Krakowie).      


Literatura:

Odsiecz Wiedeńska 1683. Wystawa jubileuszowa w Zamku Królewskim na Wawelu w trzechsetlecie bitwy. Tło historyczne i materiały źródłowe, 1–2, Kraków 1990, vol. 1 – poz. kat. 320 na s. 224 (notę opr. Jerzy T. Petrus), vol. 2 – il. 309 (il. błędnie przypisana w katalogu do pierwszego z dwóch bębnów – por. kocioł (bęben) (I) z kościoła par. i kol. pw. św. Anny w Krakowie).