© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   20.09.2018

Zaczynamy prace przy filmie pokazującym percepcję zabytkowych wnętrz pałacu przez zwiedzających

W ramach promocji projektu „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego” – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020” powstają dwa filmy, jeden dokumentujący postęp i efekty projektu, drugi zaś – pokazujący jak zwiedzający odbierają zabytkowe wnętrza pałacu i co wpływa na ich percepcję.

Pierwszy film powstaje zgodnie z tempem prac przy samym projekcie i zostanie zaprezentowany pod koniec 2019 roku. Drugi pokażemy już w grudniu 2018 roku. Pierwsze rozmowy z firmą realizującą film („Big-Art Tomasz Okoń”, której „sztandarowym” produktem jest program „Historia bez cenzury”) nakierowały nas na pomysł, by – zgodnie z założeniami i z załączonym do przetargu „Opisem formy wizualnej i proponowanej konwencji narracji filmowej…” – skoncentrować się na przybliżeniu odbiorcom okoliczności, które skutkują konkretnymi decyzjami dotyczącymi wystroju pałacowych wnętrz. Chcemy oprzeć narrację na kilku kluczowych zagadnieniach, które często pojawiają się w formie pytań czy wątpliwości w głowach zwiedzających: czy wszystko co oglądam w pałacu to oryginalne dzieła? dlaczego do niektórych pomieszczeń mam ograniczony dostęp albo wcale nie mogę wejść? czemu we wnętrzach pałacowych jest niekiedy dość ciemno? jak dba się o bezpieczeństwo zabytków we wnętrzach?

Chcemy, by nasz film trafił do odbiorców, którzy zadają pytania, często także podszyte pewnymi wątpliwościami i pretensjami w stosunku do osób opiekujących się pałacem wilanowskim. Pragniemy pokazać, że za finalnym efektem, jakim jest wygląd pałacowej ekspozycji, stoi wiele osób, a ich decyzje opierają się na wiedzy, doświadczeniu i głównym celu, jakim jest bezpieczeństwo obiektów – tak, by kolejne pokolenia również mogły je podziwiać. Premiera filmu jest planowana na połowę grudnia 2018 roku.

logotypy POIiŚ3