nieslyszacy WCAG 2.0WCAG 2.0

Tematy

Patrząc na zdjęcia Tomka Sikory w naszym nowym albumie, mamy wrażenie, że uczestniczymy w niezwykłej historii: raz jest to wiktoriańska powieść grozy, fotoreportaż, pejzaż, a kiedy indziej emocjonalny pamiętnik młodej damy. Tomek Sikora dzięki swojej wyjątkowej wrażliwości uczy jak szukać tego czego nie widać.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Relacja historyczna o Polsce” Gasparda de Tende’a

okladka Gaspard de Tende Relacja historyczna o Polsce.jpg

Relacja historyczna o Polsce

Gaspard de Tende

Tłumaczenie i redakcja naukowa: Tomasz Falkowski

Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2013, s. 299, ISBN 978-83-63580-24-7.

„Duch tego narodu został tam tak celnie oddany, że nawet zdaniem samych Polaków nie można ich odmalować bardziej naturalnymi kolorami”. To zdanie francuskiego znawcy dziejów powszechnych o dziele de Tende’a można uznać za najlepszą zachętę do przeczytania książki. Wnikliwość i celność opisów staropolskiego świata sprawiają, że to źródło jest bardzo wartościowe dla specjalistów, a ciekawe dla wszystkich zainteresowanych przeszłością. Przy lekturze co jaskrawszych opisów warto pamiętać, jak duży wpływ miała Relacja na kształtowanie się zachodnioeuropejskich stereotypów o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach.

Opracowanie graficzne: Karolina Mazurkiewicz, Wojciech Staniewski / Studio 2x2

Kup teraz w e-sklepie.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
Historia Polski Bernarda O'Connora_okładka.jpg

Historia Polski Bernarda O'Connora (artykuł)

Bernard O’Connor – irlandzki katolik, który przeszedł na anglikanizm, osobisty lekarz króla Jana III, zapalony przyrodnik i wnikliwy historyk, przebywał w Polsce kilka miesięcy, ale dzięki intuicji, zmysłowi obserwacji i darowi słowa zdołał ją opisać tak, jak żaden inny gość z Wysp Brytyjskich aż do Normana Daviesa. Spoglądał na Rzeczpospolitą chłodnym okiem medyka: dostrzegał wszystkie jej bolączki i cnoty. Historia Polski O'Connora jest niezwykle cennym źródłem, a przy tym interesującym dziełem literackim.

Dziennik podróży_Ulryk Werdum_okładka.jpg

„Dziennik podróży 1670–1672” Ulryka Werduma (artykuł)

Werdum pozostawił nam świetne źródło do dziejów panowania króla Jana III. Jego niezwykłe talenty militarne miał okazję podziwiać przy wielu okazjach, zwłaszcza w sławnej (i niewątpliwie genialnej) wyprawie przeciw Turkom i Tatarom z 1671 roku. Jan III miał szczęście do pamiętnikarzy: mamy nadzieję, że nasza edycja Werduma dowiedzie, że wydawcy godnie kontynuują dzieło upamiętniania jego czynów.

Łyżeczka z widokiem Moskwy.jpg

Rzeczpospolita w relacji rosyjskiego dyplomaty Pawła Tołstoja (artykuł, Silva Rerum)

Modernizacja państwa rosyjskiego przez Piotra I była ogromnym przedsięwzięciem, które rozpoczęło się krótko po objęciu przez niego samodzielnych rządów w …

45_zrzut_mapa1.jpg

Granice Rzeczypospolitej (e-learning)

Przygotowaliśmy kilka modułów e-learningowych z multimedialnymi mapami; ten pomaga prześledzić zmiany granic państwa polskiego od momentu jego powstania do połowy …