UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Tradycja zakładania rezydencji z obszernym ozdobnym ogrodem na przedmieściach i pod miastem sięga starożytności. Występowały one także w średniowieczu, ale szczególny rozkwit wprowadzania ich w Europie w strefie podmiejskiej nastąpił w okresie renesansu, najpierw we Włoszech, a już od końca XV w. i w Polsce, kiedy to stały się obowiązkowym elementem zespołów rezydencjonalnych panujących i możnych. Autorka prezentuje rozwój rezydencji podmiejskich i na przedmieściach Warszawy od XVI do XVIII w., powiązany w historią stołecznego miasta.Ścieżka dotykowa po pałacu

Madonna del Velo.jpg

Ścieżka powstała głownie z myślą o gościach indywidualnych z niepełnosprawnością wzroku. Daje możliwość pełniejszego odbioru sztuki. Obraz uzupełniony jest audiodeskrypcją, która pomaga w lepszym poznaniu obiektów. 

Ścieżkę rozpoczynają makiety pałacu oraz całego założenia pałacowo-parkowego. Dzięki nim można rozpoznać się w relacjach przestrzennych Wilanowa i poznać barokową bryłę pałacu i bogato zdobione elewacje.

Ścieżkę dotykową tworzy w sumie sześć obrazów w wersji dotykowej:

 

  • Portret Izabeli Lubomirskiej
  • Portret Antoniego Szczuki
  • Portret Marysieńki z dziećmi
  • Bachus jako dziecko
  • Madonna del Velo
  • Portret konny Potockiego

 

Specjalnie zaprojektowane i wykonane kopie obrazów rozstawione są w pałacu w pobliżu oryginalnych dzieł, podczas zwiedzania można je oglądać dotykiem. Wybrane zostały dzieła ważne dla historii muzeum i ciekawe z artystycznego punktu widzenia.

Skorzystać ze ścieżki dotykowej można po wykupieniu biletu wstępu do pałacu lub w niedzielę bezpłatnie.

Podziel się:
Wykop Facebook
2016-01-26
tyfloplany.jpg

Publikacje dla niewidomych (artykuł)

Z myślą o gościach z niepełnosprawnością wzroku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało publikacje dostępne dla tej grupy odbiorców. Publikacje można wypożyczyć w pałacu i zapoznać się z nimi na miejscu w godzinach otwarcia pałacu.

baner_jak_ogladamy_obrazy.jpg

Percepcja piękna. Jak patrzymy na obrazy, które nam się podobają? (film)

Jak ludzie oglądają obrazy, które uznają za piękne, a jak te, które im się nie podobają? Okazuje się, że istnieją …

70_pic-galeriaportretow-stanislaw_potocki.jpg

Najcenniejszy obraz kolekcji (film)

W Muzeum Pałacu w Wilanowie można oglądać wielki portret konny Stanisława Kostki Potockiego namalowany przez Jacques'a-Louisa Davida, wybitnego malarza Rewolucji Francuskiej, a potem piewcy Napoleona. Film jest opowieścią o tym portrecie, o oświeconym arystokracie, malarzu-rewolucjoniście, koniu i psie...

57_08.izalubomirska-wil.1698.jpg

Izabela z Czartoryskich Lubomirska (artykuł, Silva Rerum)

Izabela z Czartoryskich Lubomirska (1736-1816) należy niewątpliwie do grona najciekawszych postaci epoki oświecenia. Wysoko urodzona, piękna, majętna i wpływowa, ozdobiona …

70_pic-galeriaportretow-izabela_lubomirska.jpg

Portret Izabeli Lubomirskiej (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Obraz niezawodnie wykonany przez Bacciarellego był z bliżej niewyjaśnionych powodów antydatowany przez samego malarza, nie wykluczone, że takie było życzenie zleceniodawczyni.