UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Katalog wystawy przygotowanej przez cztery polskie rezydencje królewskie i Museum Belvedere w Wiedniu zawiera sześć esejów o polityce i kulturze czasów Jana III oraz opisy dzieł sztuki prezentowanych na ekspozycji.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


„Scriptorium Villa Nova” nagrodzone WNEK 2016

WPEK.jpg

Z wielką radością informujemy, że program edukacyjny „Scriptorium Villa Nova” otrzymał Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej 2016 w kategorii: Instytucje artystyczne i muzea (II miejsce). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 12 października 2016 r. w nowo otwartym Centrum Kreatywności przy ul. Targowej, z udziałem m.in. Pani Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Organizatorem konkursu jest Biuro Kultury m.st. Warszawy, które w ten sposób już od 6 lat wyróżnia najlepsze projekty i programy z zakresu edukacji kulturalnej realizowane w stolicy.

Warto podkreślić, że udział w konkursie nie ograniczał się wyłącznie do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i czekania na wyniki. Udział w kolejnych etapach był niezwykle wymagający. Liczył się projekt, ale też umiejętność przekonywania do swoich racji, wypowiadania się zwięźle i na temat – interesująco dla słuchaczy oraz w rekordowo krótkim czasie 300 sekund!

Ocena merytoryczna projektów odbywała się w dwóch etapach.

W I etapie spośród 91 projektów zgłoszonych do ośmiu kategorii Kapituła Koordynatorów Dzielnicowych wyłoniła 43 projekty. 

W II etapie wyboru 22 laureatów dokonała 15-osobowa Kapituła Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Ten etap miał charakter przesłuchań, które odbyły się 12 października w Centrum Kultury Wilanów. W trakcie zaledwie 5-minutowego wystąpienia należało zaprezentować swój projekt według ściśle określonego schematu [1. Esencja informacji o projekcie, od czego się zaczęło, 2. Dla kogo (grupa docelowa) i z kim (realizatorzy, partnerzy), 3. Rezultaty projektu, 4. Co było najtrudniejsze, a co sprawiło największą radość, 5. Warto zauważyć ten projekt, bo…] oraz... swoją osobowość.

Scriptorium Villa Nova, fot. M. Klimowicz.jpg

Program „Scriptorium Villa Nova” to olbrzymie przedsięwzięcie edukacyjne, ale także i organizacyjne. To nie tylko warsztaty kaligrafii realizowane w tygodniu z udziałem grup szkolnych, weekendowe otwarte warsztaty dla gości indywidualnych, rodzinne kursy kaligrafii, okolicznościowe warsztaty tematyczne, spontaniczne akcje typu wspólne przepisywanie tekstu ustawy rządowej w święto Konstytucji 3 Maja, warsztaty wyjazdowe, ale także cała seria unikalnych w skali Polski (!) materiałów edukacyjnych (wzorniki, numerowanki kaligraficzne, teczki z kartami zadań) oraz kilkadziesiąt scenariuszy.

Dlatego podziękowania i gratulacje należą się wszystkim osobom, które od ponad trzech lat współtworzą program edukacyjny „Scriptorium Villa Nova”: przede wszystkim Katarzynie Pietrzak i Januszowi Korzeniowskiemu – współautorom projektu, oraz współpracownikom: Ewelinie Pabisiak, Ewelinie Jarnutowskiej, Katarzynie Krzywickiej, Katarzynie Wiśniewskiej, Barbarze Galińskiej, Krzysztofowie Gubie, Monice Woźniak.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
kaligrafia1, fot. Rafał Pudło.jpg

Kaligrafia – cykl dla rodzin (artykuł)

Jak sprawić, by dziecko nie tylko nauczyło się staranniej pisać, lecz także rozwinęło swoją wyobraźnię, zaczęło lepiej wyrażać siebie i swoje myśli? Przyjść z nim na kurs kaligrafii do Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

Otwarte warsztaty kaligrafii_1, fot. Michał Kawka

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka (cykl dla szkół) (artykuł)

W program Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka wpisuje się siedem około dwugodzinnych spotkań o charakterze warsztatowym, w czasie których można odkryć …

kaligrafia_baner_poziomy_fot._Marcin_Mastykarz.jpg

O kaligrafii (artykuł)

Chętnych do doskonalenia własnego charakteru pisma zapraszamy na warsztaty kaligraficzne! Wspólnie zadbamy, aby pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie pismo angielskie, którego wielką zaletą była i jest możliwość w miarę szybkiego pisania i łatwość odczytywania. Zasiądźmy razem przy pulpitach, weźmy w dłonie pióra, zanurzmy je w atramencie i ćwiczmy, ćwiczmy! Prawdziwy królewski skryba wprowadzi nas w tajniki kaligrafii i będzie czuwał nad rozwojem naszych umiejętności.

kałamarz_srebrny.JPG

Dlaczego warto pięknie pisać? Uzasadnienia z pierwszego polskiego podręcznika kaligrafii (artykuł, Silva Rerum)

Jedynie z wydania z roku 1695 znany jest dziś nieduży podręcznik Kaligrafija abo Kancelaryja, podpisany kryptonimem S.S.J., wskazującym na pióro …

kaligrafia_baner_poziomy_fot._Marcin_Mastykarz.jpg

W scriptorium Villa Nova (Kaligrafia, PJM) (artykuł)