UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Scutum Regium Inter Astra. Ab Illustri Viro, Joanne Hevelio, Consule Gedanensi, Mathematico Seculi Principe, detectum, ac in incomparabili illo, quem adornat Globo, consecratum

Sobiesciana

Pieśń napisana w dystychu elegijnym z okazji odkrycia na niebie przez Jana Heweliusza nowego gwiazdozbioru, który gdański astronom, na cześć zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem, nazwał Scutum Sobiescianum (Tarcza Sobieskiego). Schmieden, od 1692 roku burmistrz Gdańska, pisze utwór w stylu antykizującym, zapełnia wiersze postaciami z mitologii grecko-rzymskiej: pojawia się muza Urania, patronka astronomii, bóg Apollin, czy też Janus, bóstwo rzymskie, którego świątynia, w zależności od tego czy panował czas pokoju, czy wojny, była otwarta lub zamknięta. Pieśń wychwala zarówno Heweliusza, nazwanego tu chwałą Uranii, jak i zwycięskiego króla w niezwykły sposób uhonorowanego przez gdańskiego astronoma. Zwycięstwo Sobieskiego w bitwie zostaje przyrównane do dokonań mitycznych bohaterów i od teraz Janina będzie towarzyszyć znajdującemu się na niebie Herkulesowi. W ostatnim dystychu Sobieski zostaje nazwany szlachetnym mężem, którego sławią Parnas i Eter.

logo POIiŚ

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook