Druga bitwa pod Parkanami (Zdarzenie, bitwa)
- Czas: 9 października 1683
- Instytucja:
- Miejsce: Parkany
- Państwo obecne: Słowacja
- Państwo historyczne: Państwo Habsburgów
- Uczestnik: Jan III Sobieski, Hieronim Lubomirski, Stanisław Jabłonowski, Johann Dünewald, Karol Lotaryński, Kara Mehmet, Ludwik Badeński
- Powiązane wydarzenie: Pierwsza bitwa pod Parkanami
- Powiązane miejsce:
- Strona uczestnicząca: Sprzymierzone siły chrześcijańskie, Turcja
9 października 1683 roku król nie popełnił błędów z pierwszego starcia pod Parkanami. Jedno skrzydło oparł o Dunaj, a drugie o wzgórza, czym zabezpieczył się przed ewentualnym oskrzydleniem przez przeciwnika. Po prawej stronie stanął marszałek nadworny koronny Hieronim Lubomirski z 7,5 tysiącami żołnierzy, przede wszystkim jazdy. Centrum zajmował Karol Lotaryński z 16 tysiącami żołnierzy, z czego 7 tysięcy piechoty znajdowało się w środku szyku. Lewą stroną tego ugrupowania dowodził książę Ludwik Badeński, a prawą generał Johann Dünewald. Liczącym 7 tysięcy żołnierzy lewym skrzydłem sprzymierzonych dowodził hetman Stanisław Jabłonowski, którego ubezpieczał dodatkowo pisarz polny Stefan Czarniecki z dziesięcioma chorągwiami kawalerii. Artylerię zaś ustawiono na wzgórzach. W drugiej bitwie pod Parkanami armia turecka została doszczętnie rozbita. Sobieski z radością pisał Marysieńce, że odniósł większe zwycięstwo niżeli pod Wiedniem. Sprzymierzeni stracili zaledwie kilkuset żołnierzy, w boju padli zaś bejlerbejowie Bośni i Karamanu. Do niewoli dostali się, schwytani osobiście przez hetmana Jabłonowskiego, bejlerbejowie Siwaszu Chalil pasza i Sylistrii Mustafa pasza. Łupem zwycięzców padło 6 tysięcy koni oraz sztandary. Zwycięstwo pod Parkanami otworzyło również drogę do zdobycia Esztergomu.
polecane
Porażka pod Parkanami zabolała Jana III i podrażniła jego ambicje. Cieszyli się skrycie za to jego przeciwnicy. Monarcha …
Tak, jak wielkie było zwycięstwo Jana III pod Wiedniem, tak wielkie przeżył rozczarowanie postawą Leopolda I podczas spotkania …