Jan III Sobieski przekazujący synowi Jakubowi prawo do korony (Obraz, )
Obraz ze zbiorów łęczyckiego muzeum pełen jest symbolicznych odniesień do idei dziedziczenia tronu królewskiego przez Jakuba Ludwika Sobieskiego. Na pierwszym planie widzimy Jana III w królewskim płaszczu i wieńcu laurowym. Prawą ręką wskazuje on na leżącą przy nim Biblię, co przypominać ma o opisanych w niej zasadach dziedziczenia funkcjonujących w czasach starożytnego Izraela. Na pasie króla umieszczono włoską sentencję „zasługę nabywa się chwalebnymi czynami” (con l’opere gloriose il merito s’aquista). Na drugim planie, po lewej stronie, stoi Jakub Ludwik z żoną Jadwigą Elżbietą, która trzyma w rękach owalne lustro – znak, że cechy królewicza są odblaskiem wybitnych cnót ojca. Umieszczona na lustrze inskrypcja podkreśla tę symbolikę nazywając Jakuba prawdziwym obrazem magnificencji.
polecane
W kontekście symboliki bramy rezydencjonalnej porównywalne jest panegiryczne określenie Jana III „kolumną graniczną przeciw nawale otomańskiej” („columna terminalis …
Okoliczności wyboru Jana III na króla polskiego były diametralnie odmienne od tych, które towarzyszyły elekcji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. …
Cele powiedeńskiej polityki Sobieskiego były pochodną jego aspiracji zderzonych z okolicznościami politycznymi. W okresie powiedeńskim osią politycznych zamierzeń …