UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Poznaj pałac! – spacery tematyczne dla grup dorosłych

wprowadzenie_jencow_tureckich_do_wilanowa_plaskorzezba_fasada_palac.jpg

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z pałacem, ogrodem i zbiorami artystycznymi, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza grupy gości dorosłych na zorganizowane spacery tematyczne prowadzone przez edukatorów muzealnych, podczas których, wędrując po najpiękniejszych komnatach wilanowskiej rezydencji króla Jana III oraz otaczających ją ogrodach, podejmiemy rozmowę o kulturze sarmackiej, symbolice pałacowych wnętrz i przemianach w sztuce ogrodowej.

Spacer tematyczny to okazja, aby poznać Wilanów, jego dawnych mieszkańców oraz barwne obyczaje staropolskie. Rezydencja wilanowska jest miejscem pamięci o wydarzeniach, które składają się na historię Rzeczypospolitej, a wspólny spacer niech będzie zachętą do częstszych wizyt i delektowania się wyjątkową aurą tego miejsca.

Spacery obejmują zakresem merytorycznym historię obiektu, jego wnętrz oraz bogatej kolekcji dzieł, na którą składają się m.in.: obrazy, meble, porcelana, srebra, tkaniny. Prezentują także historię i przemiany pałacowych ogrodów. Spacery są wzbogacone o specjalnie opracowane materiały dydaktyczne. 

Proponujemy trzy ścieżki tematyczne:

Historia i symbolika pałacowych wnętrz (po polsku i po angielsku)

Kultura sarmacka (po polsku)

• Ogrody Wilanowa (po polsku)

Historia i symbolika pałacowych wnętrz

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię i jego twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III. W komnatach królewskich weźmiemy pod lupę zdobienia i przedstawione na malowidłach sceny mitologiczne. Podejmiemy dyskusję o znaczeniach mitologicznych odwołań w symbolice wnętrz wilanowskiego pałacu.

Kultura sarmacka

Jan III znany ze swoich ziemiańskich upodobań zyskał miano króla Sarmaty. Poznając wnętrza jego rezydencji, poszukamy motywów nawiązujących do kultury staropolskiej, a wsłuchując się w cytaty z dzieł literackich oraz ciekawe fragmenty kronik, odkryjemy barwne zwyczaje Sarmatów. Zastanowimy się, ile z ducha tamtej epoki przetrwało do naszych czasów oraz co dzisiaj pozwala nam określić się jako wspólnota narodowa.

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. Od wschodu do pałacu przylega dwupoziomowy ogród barokowy. Na północy i południu rozciągają się malownicze ogrody krajobrazowe zwane angielskimi. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Zajęcia są prezentacją różnych typów założeń ogrodowych na przykładzie ogrodów wilanowskich. W części praktycznej będziemy odnajdować elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, ogrodu w stylu angielskim i angielsko-chińskim. Wspólnie zastanowimy się też, jaką rolę odgrywały ustawione wśród zieleni posągi. Spacer wzbogacony jest o specjalnie opracowane materiały dydaktyczne. 

Informacje organizacyjne:

Spacery trwają do 90 min. Spacery mogą być realizowane w godzinach otwarcia pałacu i parku. Spacery nie wiążą się ze zwiedzaniem całego pałacu i parku.

TUTAJ zobacz, kiedy i w jakich godzinach otwarte są pałac i park.

Zapisy:
– telefonicznie: 22 54 42 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9-16)
– przez e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl. 

Cena zajęć: bilet pełny 20 zł/os., bilet ulgowy 15 zł/os. + 100 zł/grupa 

Grupa może liczyć nie więcej niż 25 osób. W przypadku większych grup konieczne jest ich podzielenie i organizacja zwiedzania z zachowaniem odstępu czasowego (15 min).

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
okulary.jpg

Historia Mniej Znana | 19 listopada (aktualność)

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych adresowanych do odbiorców dorosłych. Zapraszamy do wspólnego odkrywania mniej znanych oblicz historii!

wpa_baner_lepsze.jpg

Wilanowskie Podróże Artystyczne (aktualność)

Wilanowskie Podróże Artystyczne to program stworzony z myślą o odbiorcach dorosłych, których fascynuje barwny świat sztuki i historii. Zapraszamy na cykl wykładów dotyczących wystawy Wokół herbaty, kawy i czekolady!

Plafon Jesień w Antykamerze Królowej.jpg

Jesień (film)

O co chodzi w plafonach w pałacu w Wilanowie? Jaki jest sens tych wszystkich mitologicznych odwołań i nawiązań? Dlaczego w …

primus_www_03_x_duch_krola.jpg

Jan III Sobieski. Portret króla (film)

Przyznamy nieskromnie, że udało się nam dokonać rzeczy niesłychanej - odnaleźliśmy ludzi, którzy pamiętają Jana Sobieskiego. Rozmawialiśmy między innymi z …