UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0
Aby wyświetlić poprawnie całą zawartość strony, uruchom wtyczkę Flash w Twojej przeglądarce.
Zobacz jak uruchomić wtyczkę Flash w Chrome.

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.Portret Stanisława Kostki Potockiego

karta katalogowa kolekcji

Kolekcja

Malarstwo
Anton Graff (1736-1813)
Karlsbad
1785 r.
Olej, płótno
68 x 55 cm
Wil.1747

35_sztuka-graff1747.jpg

Obok tego portretu nie można przejść obojętnie. Znakomity malarz niemiecki Anton Graff wykonał go w Karslsbadzie (Karlowe Wary), już wtedy popularnym uzdrowisku, w którym Stanisław Kostka Potocki był przejazdem podczas swojej podróży do Włoch. Był to dla niego szczęśliwy, beztroski okres. Odbył czterotygodniową kurację i wiódł bogate życie towarzyskie. Poznał luminarzy kultury, takich jak Goethe, Herder i Knebel oraz malarzy Darbesa i Graffa, a nawet kontaktował się z Bachem.

Z Polaków byli wówczas w Karlsbadzie księżna Izabela Lubomirska ze swoim wychowankiem Henrykiem Lubomirskim, Jan Potocki, Adam Kazimierz Czartoryski, Stanisław Zabiełło i Grzegorz Piramowicz. Szczegóły tego pobytu przekazał Potocki w listach do żony z czerwca i lipca 1785 r. W liście z 11 lipca dał wyraz swojego uznania dla dzieła Graffa pisząc mon portrai fait par Graff, qui est vraiment beau. Uśmiechnięta twarz przyszłego autora  „polskiego Winckelmanna” emanuje wyjątkowym esprit i jest świadectwem nieprzeciętnych umiejętności Graffa. Portret wykonany swobodnymi pociągnięciami pędzla, ze zróżnicowaną fakturą i bogatą gamą barwną zaliczany jest do najlepszych prac mistrza. Tu należy dodać, że jego cena nie była wysoka, tylko 30 czerwonych zł, jak odnotował Potocki w 1798 r. w wykazie posiadanych obrazów, taka sama jak zostały wycenione portrety malowane przez Aleksandra Kucharskiego i Annę Rajecką.

Poczatkowo portret znajdował sie w pałacu Potockich w Warszawie, gdzie był wymieniony w 1798 r.; następnie w Wilanowie, odnotowany od 1821 r.

Krystyna Gutowska-Dudek

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
45_zrzut_potocki.jpg

Portret Stanisława Kostki Potockiego (e-learning)

Zapraszamy do poznawania najpiękniejszych dzieł sztuki z kolekcji Pałacu Wilanowskiego, które udostępniamy w nowej multimedialnej formule. Tu znajdziesz opowieść o …

57_stanisław kostka potocki.jpg

Jedna noc z konstytucją (film)

Stanisław Kostka Potocki - polityk, kolekcjoner, wolnomularz - cieszył się opinią wspaniałego mówcy i wybitnego znawcy sztuki. Szczególnie zasłużył się na polu edukacji; za jego ministerium powstało ponad 1200 szkół, a w Warszawie założono Instytut Głuchoniemych i Uniwersytet Warszawski. Potocki promował również (co było wówczas wielką nowością!) edukację dziewczynek.

Pompeo_Batoni_Aleksandra_Potocka_3

Portrety Aleksandry Potockiej (jako Melpomeny) i Izabeli Potockiej (jako Polihymni) (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)

Zgodnie z modą à la antique portrety przedstawiają damy upozowane na Muzy. Aleksandra została ukazana jako Melpomena, muza śpiewu i …