UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Rycerskie czyny i cnoty Jana III Sobieskiego znane były w całej Europie. Wizerunek Sobieskiego stał się podobnie rozpoznawalny, jak portrety papieża, cesarza czy króla Francji. Głównymi bohaterkami tej książki są graficzne tezy dedykowane Janowi III. Autorzy wielkoformatowych rycin akademickich połączyli wątki propagandy wizualnej z okresu przed- i powiedeńskiego z erudycyjną argumentacją naukową.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Szafka z wilanowskiej kolekcji mebli dekorowanych w technice laki europejskiej

Konserwacja
31_konserwacja_laka_chinoiserie_mebel_malarstwa_KO_26135k.jpg

W kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie znajduje się zbiór różnorodnych obiektów dekorowanych w technice laki europejskiej.

Laka europejska jest naśladownictwem wyrobów orientalnych, pokrytych gładką i błyszczącą warstwą żywicy sumaka lakowego (łac. Rhus vernicifera). Trudności z pozyskaniem drogich, importowanych z Chin i Japonii przedmiotów, zmusiły artystów europejskich do poszukiwania metod i materiałów, dzięki którym mogliby uzyskać powierzchnie równie gładkie i połyskliwe.

31_28424k.jpg

Artystą, który osiągnął mistrzostwo w tej dziedzinie, był dekorator na dworze Augusta Mocnego, Martin Schnell (1675 - 1740). Walory jego dzieł inspirowały spadkobierców i kolejnych właścicieli Wilanowa do tworzenia nowych mebli, w które wbudowywano elementy dekorowane w przeszłości przez tego niemieckiego artystę. Tak powstała para szafek na niskich podstawach, w których płyciny drzwiczek, pozyskano z sepetów z kolekcji Augusta Mocnego. Szafki powstały w 1776 roku, natomiast drzwiczki autorstwa M. Schnella datowane są na około 1730 rok.

Szafki wykonane zostały do warszawskiego pałacu ks. Izabeli Lubomirskiej. W archiwaliach zachował się przekaz mówiący o wypłaceniu stolarzowi G.H. Niemannowi zapłaty za wykonanie dwóch czerwonych szafek bez drzwi w stylu angielskim, z dwiema półkami w każdej.

 Po 1799 roku, kiedy Pałac Wilanowski przeszedł w ręce hr. Potockiego, służyły one w nowym apartamencie chińskim do ekspozycji japońskich figur i ceramiki. Z przekazów archiwalnych wiadomo też, że w 1821 roku Stanisław Kostka Potocki zatrudnił snycerza Fischera i złotnika Rotha w celu przeprowadzenia renowacji mebli, w tym szafek. Polakierowano powierzchnie - „kolorem jak dawniej”, wyzłocono zewnętrzne listwy, wewnątrz „czerwono pomalowano”.

Obiekty eksponowane były nieprzerwanie w pałacu do czasów II wojny światowej. Po wojnie, do końca XX wieku przechowywano je w magazynie.

W latach 2004 - 2005 w muzealnych pracowniach przeprowadzono pełną konserwację jednej z dwóch szafek.

Pierwszy etap prac, wykonanych przez Pracownię Konserwacji Mebli objął  stabilizację konstrukcji i uzupełnienie ubytków drewna. Prace konserwatorskie przy polichromii laki europejskiej miały na celu utrzymanie zachowanych szczątkowo, wierzchnich warstw lakieru oraz,  w miarę możliwości, ich regenerację i zabezpieczenie przed dalszą destrukcją.

Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim i restauratorskim szafka mogła stać sie ozdobą nowej ekspozycji zaaranżowanej w odrestaurowanych Pokojach Chińskich na I piętrze pałacu.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
63_laka kwiat.jpg

Laka orientalna i europejska (artykuł, Konserwacja)

Laka orientalna stanowi jeden ze sposobów dekorowania powierzchni drewnianych, bambusowych, ceramicznych i papier mâché. Jest twardniejącą na powietrzu żywicą rosnących w Azji drzew tzw. lakowych. Głównym jej składnikiem jest nierozpuszczalny w typowych rozpuszczalnikach związek o zwyczajowej nazwie urushiol. Po nałożeniu i przeszlifowaniu wielu warstw barwionej i bezbarwnej żywicy uzyskuje się...

konserwacja_gabinet_chinski_18_snycerka_IMG_2374_fot.M.Szymczyk.JPG

Prace konserwatorskie w Gabinecie Chińskim Króla (album zdjęć)

Prace prowadzone w ramach projektu dofinansowanego z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2009-2011: w Gabinecie Holenderskim, w Sypialni Króla, w Gabinecie Chińskim …

44_szafka martina schnella.jpg

Moda na chińszczyznę w pałacu wilanowskim (artykuł, Silva Rerum)

Od końca XVII wieku w Europie narastała moda na chińszczyznę. Ślady tej mody znajdujemy również w wystroju pałacu wilanowskiego. Gabinet …