UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Uczestnicy finału XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odwiedzili pałac w Wilanowie

3_uczestnicy_olimpiady_polonistycznej_7_04_2017.jpg

7 kwietnia 2017 roku grupa uczestników finału XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W gronie uczestników Olimpiady są, jak co roku, nie tylko uczniowie z Polski, ale także z ośmiu innych krajów europejskich, m.in. z Litwy i Ukrainy. Wśród tych ostatnich spotkać można zarówno uczniów pochodzących z polskich rodzin, kultywujących rodzime tradycje, jak i tych, którzy poprzez fascynację polską kulturą zdobyli wiedzę o niej i posiedli, zadziwiającą niekiedy, znajomość języka w ciągu zaledwie kilku lat nauki. Ponadto, wilanowski pałac zwiedzili również uczniowie z Polski szczególnie zainteresowani literaturą i kulturą dawnych epok, która w ostatnich latach coraz częściej przyciąga uczestników zawodów finałowych.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego to konkurs z prawie 50-letnią tradycją, w którego organizację od samego początku zaangażowani są najwybitniejsi polscy literaturoznawcy, językoznawcy i nauczyciele związani z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Przede wszystkim jednak to instytucja skupiająca kilka pokoleń laureatów, finalistów i uczestników – ludzi nauki, nauczycieli, twórców kultury – którzy dziś kształtują obraz polskiej humanistyki.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
44_portret rodziny wiśniowieckich.jpg

Sarmatyzm a kultura europejska (artykuł, Silva Rerum)

Pojęcie „Sarmaci” lub „sarmacki” pojawiają się w dziejopisarstwie polskim co najmniej od połowy XV wieku. Wedle relacji kronikarzy niektórzy z …

Wywód_dembołęcki.jpg

Sarmacki język pierwotny (artykuł, Silva Rerum)

Przez wiele stuleci europejscy myśliciele zastanawiali się nad kwestią pochodzenia języków używanych przez ludzi. Mowa, język artykułowany i możliwość komunikowania …