UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Mennonici, zwani inaczej olędrami, przybyli do Rzeczypospolitej w końcu XVI w. i osiedlili się w Dolinie Dolnej Wisły. Sprowadzono ich z Niderlandów, bo jak nikt inny potrafili kolonizować tereny zalewowe, uprawiać ziemię i hodować zwierzęta w trudnych warunkach. Ich ubiór, pieśni, kształt i wystrój domów były wyjątkowe nawet w ówczesnej wielokulturowej Rzeczypospolitej. Obecność Mennonitów do dziś jest widoczna w pejzażu kulturowym Żuław Wiślanych.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Uwieńczony herb króla elekta – Janina Sobieskich

Sobiesciana

Herb Sobieskich, Janina, w tarczy, zwieńczony hełmem, koroną i klejnotem w postaci czterech pawich piór. Bokiem tarczę ujmują bujne labry mięsistych liści akantu. Nad herbem półkoliście układają się gałązki palmy i lauru, splatające się u szczytu. Ponad nimi biegnie w półkolu napis: REX SENATUS, POPULUSQ[UE] PALMAM, CONFERUNT UNI, FAMA LAUROS (Interrex, Sejm i Naród wręczają nagrodę za sławę temu jedynemu). Gałązki palmy i lauru to odniesienie do pokoju, uzyskanego za sprawą zwycięskiego króla elekta, wówczas dowódcy wojska, a zarazem uwieńczenie jego rodowego herbu. Motyw heraldyczny clipeus staje się symbolem waleczności i zasług militarnych osiągniętych przez króla elekta w zwycięskiej bitwie chocimskiej, dzięki której zyskał on nieśmiertelną sławę.

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook