UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To smaczny wybór przepisów z pierwszej polskiej książki kucharskiej, Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, które - praktycznie każdy - może przyrządzić sobie we własnej kuchni. Starczy szczypta chęci i pół garści wyobraźni historycznej, aby przenieść się w czasy naszych przodków i posmakować ich życia!


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wilanowskie Atelier | wystawa haftu i koronki | 5 listopada 2017 r.–31 marca 2018 r.

aktualność

wystawa haftu i koronki, fot. N. Kokoszka.jpg

Rok wytężonej pracy, chwile zachwytu i zwątpienia. Takie czasami skrajne emocje towarzyszyły uczestniczkom Klubów Haftu i Koronki Klockowej przygotowujących prezentowane na wystawie prace.

Na wystawie można zobaczyć koronki wykonane na podstawie wzorników zamieszczonych w pierwszej na świecie książce o koronkach klockowych z 1557 roku, koronkowe przedmioty inspirowane kolekcja wilanowską, a także autorskie prace klubowiczek.

Kolekcja wilanowska stanowiła inspirację także dla hafciarek. Na wystawie prezentujemy kopie fragmentu kołderki Marysieńki, której oryginał można zobaczyć w Galerii Magazynowej, podłokietniki z fotela znajdującego się w Sali Karmazynowej, a także odtworzony wzór z szustokora księcia Jakuba uwieczniony na portrecie z 1691 roku.

Mamy nadzieję, że prezentowane prace zachęcą Państwa do nowego spojrzenia na wilanowski pałac. Przyjrzenie się wzorom tkanin na meblach i ścianach, a także zdobieniom zasłon, lambrekinów i kotar, uwiecznionym na portretach koronkowym wykończeniom mankietów, haftowanym sukniom, ozdobnym krezom pozwoli dostrzec piękno rękodzielnego detalu.

Wspólne dzieło Klubu Haftu 10. Gotowe dzieło.jpg

Klub Haftu: Ewa Rdzanek (prowadząca), Izabela Brańska-Oleksy, Dorota Wrońska, Anna Czeczotko, Magdalena Calikowska, Joanna Ruban, Elżbieta Ruta, Monika Osowska, Magdalena Kawecka, Anna Wojciechowicz-Susfał

Klub Koronki Klockowej: Joanna Sielska (prowadząca), Irena Brążkiewicz, Halina Dulemba, Elżbieta Filipowicz, Jadwiga Gruca, Bogumiła Zając, Barbara Okońska, Agata Chadaj

Dziękujemy Tamarze Przygońskiej i Barbarze Czai z Pracowni Konserwacji Tkanin za opiekę merytoryczną.

Dzień w Wilanowskim Atelier

Serdecznie zapraszamy 5 listopada w godzinach 11–14 na spotkanie z członkiniami Klubów Haftu i Koronki Klockowej. Będzie można zobaczyć, jak powstawały prace prezentowane na wystawie, zadać nurtujące pytania oraz przyjrzeć się aktualnym robótkom koronczarek i hafciarek.

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni przy wystawie (sala przy szatni pałacowej).

***

Więcej informacji o koronkach, haftach, kursach i klubach haftu oraz koronki klockowej:

e-mail: klubhaftu@muzeum-wilanow.pl oraz klubkoronki@muzeum-wilanow.pl.

***

Gdzie: gablota wystawiennicza przy szatni w pałacu.
Kiedy: 5 listopada–31 marca 2018 r.
Wstęp: bezpłatny.

Zapraszamy!

Podziel się:
Wykop Facebook
klub haftu baner.jpg

Klub Haftu (aktualność)

Niteczka do niteczki, cierpliwość, wnikliwość, ciekawość dotycząca estetyki i historii, wspólny czas poświęcony na ulubioną, odprężającą, wspierającą koncentrację czynność – zapraszamy do Klubu Haftu!

historia haftu.jpg

Historia haftu (artykuł)

Haft płaski to podstawowa, najstarsza technika hafciarska wykształcona prawdopodobnie poprzez wykorzystanie dekoracyjnych właściwości szwów łączących poszczególne części odzieży. Jej początki …

Wspólne dzieło Klubu Haftu 10. Gotowe dzieło.jpg

Klub Haftu: rekonstrukcja haftu na podstawie portretu księcia Jakuba (album zdjęć)

Rekonstrukcja haftu na podstawie portretu księcia Jakuba znajdującego się w kolekcji …

Koronka klockowa, fot. Elzbieta Filipowicz.jpg

Klub Koronki Klockowej (artykuł)

Celem działalności klubu jest zapewnienie osobom zafascynowanym techniką wykonywania koronki klockowej przestrzeni do rozwijania pasji pod okiem specjalisty. Zapraszamy do klubu!