UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wycieczki przyrodnicze

aktualność

Złota kaczka2_fot. M. Klimowicz.jpg

Wiosną, latem, jesienią i zimą – ogrody wilanowskie zachwycają o każdej porze roku. Gdy tylko stopnieją śniegi, w parku zakwitają zawilce, złocie i ziarnopłony. Latem przespacerować się można w cieniu wystawianych do ogrodu palm. Jesienią złotem i czerwienią okrywają się parkowe drzewa. Zimą w parku wytropić można wydrę, sarnę i lisa. Zapraszamy na rodzinne spacery przyrodnicze poprowadzone trasami opisanymi w przewodniku Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów.

Kolejna edycja wycieczek przyrodniczych w 2018 roku!

Czapla. Fot. Wojciech Hojnicki.jpg

Harmonogram spacerów 2017 r.:

22 stycznia 2017 r.: Na tropie wydry

W czasie wycieczki poszukiwaliśmy tropów i śladów pozostawianych przez zwierzęta zamieszkujące królewskie ogrody.

19 lutego 2017 r.: Wzory natury

Podczas spaceru zwrócimy szczególną uwagę na korę. Dowiemy się, jak rozpoznawać różne gatunki drzew, kiedy nie ma nich liści i owoców.

19 marca 2017 r.: Przyroda budzi się z zimowego snu

W czasie marcowego spaceru poszukiwać będziemy  zwiastunów wiosny. Dowiemy się, które owady budzą się jako pierwsze z zimowego odrętwienia, jakie ptaki śpiewają w wiosenne poranki i które kwiaty pierwsze zakwitają w parkowym runie.

23 kwietnia 2017 r.: Kobierzec utkany z kwiatów

W kwietniu w wilanowskich ogrodach zakwitają łanami złocie, ziarnopłony, zawilce, kokorycze. Gdzie ich szukać, dlaczego o tej porze tak intensywnie się rozwijają, jakie owady można zobaczyć wśród płatków ich koron? 

Wybudzone z zimowego snu kowale. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

21 maja 2017 r.W poszukiwaniu kwiatów i motyli

Przyjrzyjmy się majowym roślinom w ogrodach wilanowskich – zwłaszcza tym dzikim, na które rzadziej zwracamy uwagę, a które spontanicznie rozwijają się w ogrodach krajobrazowych. Jeśli dzień okaże się ciepły i słoneczny, poszukamy także motyli. Dowiemy się, skąd pojawiają się one wiosną, a możliwości jest wiele...

25 czerwca 2017 r.W ogrodach króla Jana III

Zapraszamy na wycieczkę po najbardziej ozdobnej i najbardziej reprezentacyjnej części królewskich ogrodów. Oglądać będziemy kwietne partery, ozdobne bukszpanowe żywopłoty, wzory roślinne i z kolorowego kruszywa. Dowiemy się, czym są boskiety i jak wyglądały ogrody, gdy przechadzał się po nich sam król Jan III.

23 lipca 2017 r.: Nad wodę!

Skoro wakacje, to ruszamy nad wodę! W ogrodach wilanowskich jej nie brakuje. Jest tu piękne jezioro – starorzecze Wisły, staw i potok. Nad wodą czeka na nas mnóstwo niespodzianek, piękne ważki, malownicze lilie wodne, mewy, rybitwy. Zapraszamy na wycieczkę, w czasie której będzie można poznać rośliny i zwierzęta – mieszkańców wilanowskich wód.

20 sierpnia 2017 r.: Folwark wilanowski

Czy dawna rezydencja króla Jana III to tylko pałac i ogrody? Jakie sekrety kryje w sobie park znajdujący się po południowej stronie pałacu? W czasie spaceru będzie można poznać historię Góry Bachusa, wilanowskiego stawu, a także malowniczych zabudowań znajdujących się tuż przy ujściu Potoku Służewieckiego. 

17 września 2017 r.: W drogę!

Kiedy my wracamy z letnich wyjazdów, w przyrodzie właśnie rozpoczynają się przygotowania do wielkiej jesiennej wędrówki. Do drogi szykują się głównie ptaki, ale też niektóre owady. Jesień to także czas zawiązywania się owoców, a te, wbrew pozorom, także służą podróżowaniu – ułatwiają nasionom dostanie się na nowe miejsca. Po co rośliny i zwierzęta się przemieszczają? W jaki sposób? Które ptaki odlatują na zimę, a które przylatują do Polski? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w czasie wrześniowej wycieczki przyrodniczej.

Jesień w ogrodach wilanowskich, fot. J. Dobrzańska18.JPG

22 października 2017 r.: Wśród spadających liści

Skąd biorą się zachwycające jesienne barwy? Co przypominają liście kasztanowca, brzozy, miłorzębu? Dlaczego mówimy, że niektóre liście są pojedyncze, a inne złożone? Zapraszamy na przyrodniczą wycieczkę, w czasie której będziemy poznawać drzewa wilanowskich ogrodów.

19 listopada 2017 r.: Pudełko osobliwości

W ogrodach wilanowskich spotkać można wiele osobliwości. Będą to zarówno cuda natury, jak i dzieła sztuki czy ciekawostki techniczne. W czasie listopadowej wycieczki będziemy poszukiwać tego, co niezwykłe i oryginalne w królewskich ogrodach. Dowiemy się, jak zostać przyrodniczym kolekcjonerem i jakie zasady obowiązują zbieraczy parkowych osobliwości.

10 grudnia 2017 r.Zimowe spotkanie z ptakami

Bogatka, modraszka, kowalik, dzięcioł duży, sójka, kos – tak wiele ptaków zobaczyć możną zimą w karmniku. Krzyżówki, łabędzie, czaple i kormorany spotkać można nad jeziorem, szczególnie tam, gdzie w ujściu Potoku Służewieckiego nie zamarza woda. Zapraszamy do wspólnego obserwowania ptaków.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–12 lat
Gdzie: ogrody
Godz.: 13–14.30
Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do parku. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: Biuro Rezerwacji, tel.: (+48) 22 54 42 850 (pon.–pt. w godz. 9–16) e-mail: bilety@muzeum-wilanow.pl.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Informacje:
Julia Dobrzańska
Dział Edukacji
jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 28 64

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PATRONAT MEDIALNY

TVP ABC logo Dziecko w Warszawie logo   

Podziel się:
Wykop Facebook
ogrody okładka.jpg

Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów (artykuł)

Zapraszamy dzieci na spacery po historycznej rezydencji królewskiej w Wilanowie. W ogrodach i parku, który otacza pałac, żyje mnóstwo zwierząt, …

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …

Kowalik. Fot. Julia Dobrzańska.JPG

Zimowe spotkania ornitologiczne | 28 stycznia (aktualność)

Zimowe spotkania ornitologiczne to punkt obserwacyjny, w którym można będzie podglądać ptaki i jednocześnie zaczerpnąć o nich wiedzy, oraz wycieczki ornitologiczne po parku i warsztaty. Zimą w Wilanowie też wiele się dzieje! Zapraszamy!

4pory_zrzut.jpg

Cztery pory roku w parku wilanowskim (multimedium)

Prawa przyrody, niezmiennie następujące po sobie okresy zalotów, wychowywania młodych, przygotowywania się do zimy i walki o przetrwanie mroźnych dni. …

kultura_i_natura_zrzut.jpg

Natura i kultura (multimedium)

Natura i kultura to w Wilanowie wartości równoważne. O historii rezydencji świadczą nie tylko mury pałacu i zgromadzone we wnętrzach …

gorny_taras_ogrodu_barokowego3_wojciech_holnicki.jpg

Wilanowskie ogrody (album zdjęć)

Rezydencja wilanowska powraca do świetności z czasów króla Jana III Sobieskiego. Pierwszy etap prac rewitalizacyjnych w XVII-wiecznym zespole pałacowo-ogrodowym w …

Grubodziób to jeden z najpiększniejszych ptaków karmnikowych. Fot. Anna Sikora.JPG

Zimowe Spotkania Ornitologiczne - fotorelacje (album zdjęć)

Od kilku lat zimową porą zapraszamy do ogrodów wilanowskich na spotkania z ptakami. Zima to czas, kiedy skrzydlaci mieszkańcy parków …