UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

toaletka_krolowej.jpg

Królewska toaleta ma ciekawą historię, wyróżnia się wysoką klasą artystyczną, jest unikatowa w Polsce i niezwykle rzadka w świecie, dlatego pragniemy zaprosić czytelników, aby wraz z autorką spojrzeli na to dzieło, rozpatrując jego walory w wielu aspektach, tak jak robią to historycy sztuki i muzealnicy opracowując zabytki.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


XVI Japoński Październik | 7–29 października

aktualność

Japoński Październik 2017, kaseta do trik-traka, fot. W. Holnicki.jpg

Kolejni właściciele pałacu, twórcy kolekcji wilanowskiej, ulegali czarowi sztuki Dalekiego Wschodu. Niewątpliwie odczuwali i potrafili docenić piękno dzieł tworzonych przez artystów japońskich. Piękno to, mimo całej swojej odmienności od koncepcji europejskich, fascynuje i urzeka do dzisiaj, ale też stanowi wyzwanie dla odbiorcy. Niezwykle współcześnie brzmią postulaty udziału odbiorcy w tworzeniu dzieła sztuki, zostawienia miejsca na indywidualną interpretację, poszukiwania piękna w tym, co niedopowiedziane i przemijające – obecne w sztuce japońskiej od stuleci. Bliższa i łatwiejsza do zrozumienia wydaje się nam japońska wrażliwość na piękno przyrody, choć często inaczej postrzegamy rolę człowieka wobec natury. Dla zwolenników modnego ostatnio minimalizmu pociągające mogą być ideały Wabi i Sabi. Piękno Iki, charakterystyczne dla kultury miejskiej okresu Edo, kryje w sobie zmysłowy powab, szyk, elegancję i błyskotliwość, ale też zdolność do poświęceń. W zgodnej opinii japonistów istota Iki ciągle umyka ludziom Zachodu.

Sztuka Dalekiego Wschodu jest mniej oczywistym, ale bardzo ważnym elementem kolekcji wilanowskiej. Japoński Październik, który organizujemy już po raz szesnasty, stanowi okazję, by poszczycić się tymi cennymi eksponatami i zaprosić do barokowego pałacu również miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Mamy nadzieję, że kontakt z dziełami sztuki japońskiej, które mogą Państwo odkrywać w naszym pałacu, dostarczy wielu doznań estetycznych i pozwoli na docenienie różnorodności piękna. Szczególnie zapraszamy Państwa do nowo otwartej Galerii Magazynowej oraz na zajęcia towarzyszące XVI Japońskiemu Październikowi.

PROGRAM EDUKACYJNY
 

Warsztaty malowania ceramiki

Japoński Październik 2017, Misa, Japonia, fot. Z. Reszka.jpg

Importowana z Chin i Japonii porcelana szturmem zdobyła serca europejskich możnych. Nie oparli się jej urokowi również kolejni właściciele Wilanowa. Podziwiano szlachetny materiał i kunsztowne zdobienia malarskie. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Pokojów Chińskich oraz Galerii Magazynowej, w których prezentujemy dzieła sztuki Dalekiego Wschodu, a w ramach Japońskiego Października zachęcamy też do spróbowania swoich sił w zdobieniu ceramiki motywami japońskimi. 

Odbiorcy: młodzież i dorośli
Miejsce: Pompownia
Termin: 7 października, godz. 15.00–17.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.
 

Pokaz kitsuke

Japoński Październik 2017, Kobieta - figurka, Japonia, fot. W. Holnicki.jpg

 Zakładanie kimona to nie lada sztuka. Uczestniczki zajęć prowadzonych przez artystkę i instruktorkę tańca Nihon Byuo Hanę Umedę poznają tajniki kitsuke, będą miały okazję przekonać się, jak ubiór wpływa na sylwetkę i odwrotnie. Dowiedzą się także, czy kimona są w jednym rozmiarze, jak dobrać kolory do pory roku i co zrobić, żeby nie wyglądać jak zombi…

Odbiorcy: Panie w każdym wieku
Miejsce:
Sala Uczt
Termin: 14 października, godz. 12.00–14.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

Uwaga! Prosimy uczestniczki o ubranie się w sposób, który umożliwi założenie kimona (np. T-shirt i legginsy) oraz zabranie ze sobą białych skarpetek.

 

Zdobienie ceramiki motywami z wilanowskiej kolekcji

 Nieraz można usłyszeć, że nie ma na świecie drugiego narodu, który by przywiązywał tak wielką wagę do walorów estetycznych jak Japończycy. Nawet najprostsze przedmioty codziennego użytku, jak czarka do herbaty, wykonanują oni z niezwykłą pieczołowitością. Zdobienia mogą być skromne lub bardzo wyszukane, ale nie pozostawią osób wrażliwych na piękno obojętnymi. Podczas tych warsztatów będą mieli Państwo okazję docenić kunszt artystów japońskich, ozdabiając naczynia motywami zaczerpniętymi z dzieł, które mogą Państwo oglądać w wilanowskim pałacu.

Odbiorcy: młodzież i dorośli
Miejsce: Pompownia
Termin: 21 października, godz. 15.00–16.30
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Dostępność: warsztat będzie tłumaczony na język migowy.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

Japoński Październik 2017, Parzenie herbaty, fot. A. Indyk.jpg

Warsztaty japońskiej sztuki Drogi Herbaty

Japońska ceremonia herbaty jest dobrze znana i ceniona w świecie. Warsztaty, przygotowane przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai, pozwolą doświadczyć tego rytuału i przekonać się, że stanowi on przede wszystkim filozofię i sposób na wzbogacenie życia codziennego. Uczy harmonii, szacunku, czystości i wyciszenia, porządkuje i pogłębia, jest życiem w pigułce. Zapraszamy na zajęcia połączone z poczęstunkiem.

Odbiorcy: młodzież i dorośli
Miejsce: Villa Intrata
Termin: 22 października, godz. 10.00–12.00 oraz 13.00–15.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Dostępność: warsztat w godzinach 10.00-12.00 będzie tłumaczony na język migowy.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

Uwaga! Osoby chętne do wejścia na maty tatami prosimy o przyniesienie białych skarpetek na zmianę oraz założenie luźnego ubioru, pozwalającego na komfortowe siedzenie na macie.

Japoński Październik 2017, Żuraw.jpg

Warsztaty bajkowo-lalkarskie

Czy znaleziona w bambusie śliczna dziewczynka odnajdzie szczęście w przybranej rodzinie? Co się stanie z krukiem, który chciał być piękny niczym rajski ptak? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na spotkaniu z bajkami japońskimi. Podczas warsztatów wykonamy też japońskie laleczki z papieru. Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunami!

Odbiorcy: dzieci od lat 7 (z opiekunami)
Miejsce: Sala Uczt
Termin: 28 października, godz. 12.30–14.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

Laka i złoto – warsztaty tworzenia biżuterii

Laka japońska od wieków stosowana była w rzemiośle artystycznym Kraju Kwitnącej Wiśni. To niezwykłe, owiane tajemnicą naturalne tworzywo niegdyś uchodziło za jeden z cudów Orientu. Podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatora laki japońskiej Joannę Koryciarz-Kitamikado będziemy mieli okazję zapoznać się bliżej z jego właściwościami oraz poznać techniki lakowania i dekorowania obiektów. Na koniec wspólnie wykonamy biżuterię zdobioną laką i drobinkami złota.

Odbiorcy: młodzież i dorośli
Miejsce: Pompownia
Termin: 29 października, godz. 11.00–13.00 oraz 15.00–17.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

INFORMACJE
Zofia Szlenkier
e-mail: zszlenkier[at]muzeum-wilanow.pl
tel. 785 905 731

Podziel się:
Wykop Facebook
4. Konserwacja stoły nanban 2017, fot. Z. Reszka.jpg

Konserwacja unikatowego japońskiego stołu Namban (artykuł)

Dzięki finansowemu wsparciu japońskiej fundacji Sumitomo i współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wybitnymi znawcami azjatyckiej laki trwa konserwacja siedemnastowiecznego stołu w typie Namban (nanban) z kolekcji wilanowskiej. Jest to jeden z pierwszych projektów konserwatorskich angażujących jednocześnie specjalistów z Japonii i Europy. Wpisuje się on w trwającą od lat dziewięćdziesiątych współpracę naukową i konserwatorską między Japonią a instytucjami światowymi, w których zbiorach znajdują się dzieła sztuki dekorowane laką wschodnią – niezwykli świadkowie nowożytnych kontaktów między Wschodem a Zachodem. Dzięki tej wymianie wiedzy i doświadczeń wypracowywana jest strategia ochrony tych bardzo delikatnych orientalnych eksponatów.

Mapa imperium tureckiego ryt J Koppmayer w J C Wagnera Delineatio Provinciarum Pannoniae Et Imperii Turcici In Oriente 1685 BN.jpg

Świat Orientu w sarmackiej wyobraźni (artykuł, Silva Rerum)

Od czasu odkryć geograficznych w XV i XVI w. zaczęto powoli – najpierw w krajach zachodniej Europy, a pod koniec …

44_chinska_kula.jpg

Sztuka orientalna (artykuł)

Po zwycięstwie pod Wiedniem Jan III Sobieski wysłał cesarzowi Chin relację z tego wydarzenia oraz swój portret, w zamian otrzymał …

studia_wilanowskie_logotyp.png

Orientalizacja smaku artystycznego w czasach Jana III (artykuł, „Studia Wilanowskie”)

Studia Wilanowskie, 1977 r. T. II W drugiej połowie XVII w. obserwujemy w Polsce najsilniejsze oddziaływanie sztuki muzułmańskiej w rzemiośle artystycznym i sztukach zdobniczych, a także w innych dziedzinach życia kulturalnego...

63_laka kwiat.jpg

Laka orientalna i europejska (artykuł, Konserwacja)

Laka orientalna stanowi jeden ze sposobów dekorowania powierzchni drewnianych, bambusowych, ceramicznych i papier mâché. Jest twardniejącą na powietrzu żywicą rosnących w Azji drzew tzw. lakowych. Głównym jej składnikiem jest nierozpuszczalny w typowych rozpuszczalnikach związek o zwyczajowej nazwie urushiol. Po nałożeniu i przeszlifowaniu wielu warstw barwionej i bezbarwnej żywicy uzyskuje się...

44_typy szlacheckie_.jpg

Paradoksy szlacheckiego orientalizmu (artykuł, Silva Rerum)

Wpływ Orientu w dobie staropolskiej na różne elementy ówczesnej kultury materialnej jest rzeczą nader oczywistą. Mimo uwarunkowanej czynnikami polityczno-religijnymi wrogości …