Opis wyników uzyskanych w I kwartale
2010 roku (II kwartale projektu)
W trakcie badań prowadzonych w II kwartale projektu wykonano pomiary w Gabinecie Chińskim (około 20% powierzchni) oraz zdigitalizowano 9 waz greckich. Czynności prowadzone w Gabinecie Chińskim były kontynuacją prac rozpoczętych w I kwartale projektu i miały na celu uzupełnienie dokumentacji o pomiary sufitu wraz z fragmentami ścian ponad drewnianymi elementami wystroju wnętrza pokrytymi laką chińską.
Pomiary prowadzone w Gabinecie Chińskim zostały dokonane za pomocą dwóch systemów pomiarowych. Pierwszy system składał się z dwóch głowic pomiarowych (Rysunek 1). Zastosowano go do pomiaru płaskich obszarów sufitu i ścian. Wykorzystanie takiego rozwiązania przyspieszyło znacznie prace pomiarowe poprzez zwiększenie obszaru skanowania dla jednej pozycji systemu pomiarowego. W konsekwencji zmniejszeniu uległa liczba pozycji, w które system był przemieszczany. Dodatkową zaletą tej konstrukcji było skrócenie czasu przetwarzania danych, gdyż pomiary pobrane przez obie głowice pomiarowe w jednej pozycji były automatycznie dopasowywane z uwagi na zastosowanie algorytmu wspólnej kalibracji. Wspólna kalibracja zapewniała zachowanie zakładanej rozdzielczości (0,1mm) i niepewności pomiarowej (0,02mm) systemu pomiarowego.
Rysunek 1. System pomiarowy z dwukierunkową głowica pomiarową wykorzystywany w Gabinecie Chińskim.
Drugi system wykorzystywany w Gabinecie Chińskim wyposażony był w jedna głowicę pomiarową (Rysunek 2). Opracowano go z myślą o łatwości pozycjonowania głowicy pomiarowej podczas pomiaru naroży pomieszczenia i obszarów łączenia ścian z powierzchnią sufitu. Parametry metrologiczne głowicy jednokierunkowej były analogiczne w stosunku do systemu zawierającego głowice dwukierunkową.
Rysunek 2. System pomiarowy z jednokierunkową głowicą pomiarową wykorzystywany w Gabinecie Chińskim.
Na potrzeby digitalizacji waz greckich opracowano specjalny system zapewniający rozdzielczość pomiarową na poziomie 0,025mm przy niepewności pomiarowej 0,01mm. Specyfika obiektu mierzonego wymagała ograniczenia kontaktu z obiektem, w tym celu głowica pomiarowa została umieszczona na statywie, a jako platformę do ustawienia waz wykorzystano stolik obrotowy (Rysunek 3). Waza były ustawiana na stoliku obrotowym, a pozycjonowanie względem systemu pomiarowego zapewniał statyw i stolik obrotowy.
Rysunek 3. System pomiarowy z jednokierunkową głowicą pomiarową wykorzystywany do pomiaru waz greckich.
W II kwartale projektu wykonano w Gabinecie Chińskim 960 pomiarów kierunkowych z wykorzystanie systemów pomiarach wyposażonych w jedno- i dwukierunkową głowice pomiarową. Łączna liczba uzyskanych danych pomiarowych to około 9 miliardów punktów pomiarach zawierających informację o geometrii i barwie. Również w tym kwartale przeprowadzono digitalizację 9 waz greckich. Wykonano średnio po około 500 kierunkowych dla każdej z waz, co przekłada się na około 2 miliardów punktów dla każdej z waz.
Na bazie uzyskanych danych opracowano dokumentację wieczystą w postaci chmur punktów pomiarowych wraz z odpowiadającymi im macierzami kalibracji oraz obrazami pomiarowymi. Przykład reprezentacji w postaci dokumentacji wieczystej pokazany jest na rysunkach 4 i 5 (zrzuty ekranu).
Rysunek 4. Wizualizacja danych przedstawiających fragment sufitu Gabinetu Chińskiego w postaci dokumentacji wieczystej - pełny skan z jednego kierunku - zrzut ekranu.
Rysunek 5. Wizualizacja danych przedstawiających fragment wazy greckiej w postaci dokumentacji wieczystej - pełny skan z jednego kierunku -zrzut ekranu.
Dodatkowo zostały stworzone uproszczone modele przestrzenny pod kątem zastosowań na potrzeby rzeczywistości wirtualnej. Przygotowane modele pozwalają na wizualizację w czasie rzeczywistym. Zostały one zapisane jest w dwóch formatach: chmura punktów oraz siatka trójkątów z teksturą. Przykładowe zrzuty ekranu przedstawiające chmurę punktów pokazano jest na rysunku 6, a siatkę trójkątów na rysunkach 7 i 8.
Rysunek 6. Zrzut ekranu przedstawiający uproszczoną chmurę punktów - waza grecka.
Rysunek 7. Zrzut ekranu przedstawiający siatkę trójkątów - Gabinet Chiński.
Rysunek 8. Zrzut ekranu przedstawiający siatkę trójkątów - waza grecka.