© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   11.05.2023

AAC

Bardzo specyficzne potrzeby gości komunikujących się niewerbalnie sprawiają, że bez wsparcia i odpowiednio przygotowanych materiałów nie mają oni dostępu do informacji. Powoduje to ograniczenie udziału w życiu społecznym oraz samodzielnego działania. Dodatkowo jest to grupa niezwykle różnorodna. Formy komunikacji dobierane są bardzo indywidualnie, tak więc nie każde rozwiązanie należące do wspomagających i alternatywnych sposobów komunikowania się (AAC) będzie wspierało każdą osobę komunikującą się niewerbalnie. Aby poprawić dostępność poznawczą i wspierać udział osób komunikujących się niewerbalnie w aktywnym życiu kulturalnym, przygotowujemy informacje wizualne z wykorzystaniem piktogramów.

Co to jest AAC

Wspomagające i Alternatywne Sposoby Komunikowania się (AAC) to formy komunikacji, które są inne niż język mówiony. Do komunikacji wykorzystywane są różne systemy:

  • graficzne (rysunki, piktogramy, litery, zdjęcia) i
  • motoryczne (znaki manualne, mimika, gesty).

Narzędzia dopasowywane są do wieku oraz możliwości motorycznych, poznawczych i językowych danej osoby.

Rozwiązania przygotowywane z myślą o użytkownikach komunikujących się niewerbalnie to np. tablice komunikacyjne, historyjki społeczne, przewodniki.

Dla kogo?

Jest to forma komunikacji skierowana do osób w każdym wieku, które z jakiejkolwiek przyczyny nie opanowały lub utraciły możliwość posługiwania się mową do komunikowania się w sposób zrozumiały dla wszystkich, np. osoby:

  • z porażeniem mózgowym,
  • z niepełnosprawnością intelektualną,
  • z chorobami neurologicznymi (np. afazją, chorobą Parkinsona),
  • w spektrum autyzmu.

To również metoda dla osób, które mają problemy z rozumieniem mowy.

Dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi oraz trudnościami w używaniu języka mówionego piktogramy służą jako alternatywna forma komunikacji. Dzięki nim osoby te mogą komunikować się z najbliższym otoczeniem.

Jeśli nie występują przeszkody fizjologiczne albo neurologiczne, wówczas komunikacja wizualna z wykorzystaniem piktogramów może być pomocna w pojawianiu się mowy.

W przypadku osób starszych, które cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych (np. z powodu afazji, choroby Alzheimera itp.), z powodu których muszą korzystać ze wspomagających albo alternatywnych sposobów komunikacji, pomoce wizualne stosowanie są czasowo lub na stałe.

Informacje wizualne wspierają także inne grupy, np. turystów lub imigrantów, którzy nie znają języka danego kraju. Wtedy pomoce wizualne mogą pomóc w poruszaniu się w terenie oraz w komunikacji.

W ramach projektu

  • powstały przewodniki o wystawie „Kolekcjonerstwo Potockich" w AAC dla gości indywidualnych
  • karty wizualne wykorzystywane do prowadzenia zajęć

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pt. „Kultura bez barier” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) 2014-2020 Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w partnerstwie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacją Kultury bez Barier oraz Institut für Bildung und Kultur e.V.