W parku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jako pierwszym zabytkowym ogrodzie w Polsce i tej części Europy można było spotkać bezobsługowe roboty koszące. Pierwsze próby wykorzystania samobieżnych maszyn do codziennej pielęgnacji najbardziej wymagających trawników zostały podjęte już w 2003 roku, a od 2016 roku o jakość trawników dywanowych w rezydencji wilanowskiej troszczą się trzy bezobsługowe kosiarki. Zarówno modele sprzed kilkunastu lat, jak również te wykorzystywane współcześnie to Automowery firmy Husqvarna. Planowane jest zwiększenie floty do 8 robotów obsługujących trawniki położone w najbardziej reprezentacyjnych częściach rezydencji.
Jak mówi Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego muzeum: „Decyzja o wprowadzeniu urządzeń z grupy high-tech do przestrzeni zabytkowego ogrodu otwartego dla publiczności nie była łatwa. Z perspektywy czasu mogę jednak śmiało powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja przynosząca ogrodom pałacowym realne korzyści.
Poziom zaawansowania technologicznego nie jest jednak mimo wszystko w stanie zastąpić pracy człowieka. Nadal większość trawników koszona jest przez naszych ogrodników zarówno z wykorzystaniem kosiarek jezdnych jak również bijakowych stosowanych na terenach, w których utrzymujemy malownicze łąki. Bardzo lekkie i ciche kosiarki ręczne o napędzie elektrycznym pochodzące także z oferty firmy Husqvarna są wykorzystywane w pielęgnacji wymagających gazonowych ornamentów zlokalizowanych w barokowej części ogrodu. Cichy tryb ich pracy sprawia, że pracujący w terenie ogrodnicy nie przeszkadzają naszym gościom wypoczywającym w ogrodzie.”
Firma Husqvarna jest Partnerem Technologicznym Muzeum od 2015 roku. W ramach kontynuacji współpracy w 2019 roku do floty robotów koszących dołączył kolejny, który obsługiwać będzie dwa trawniki centralnego wnętrza Północnego Parku Krajobrazowego.
Wypowiedź Łukasza Przybylaka pochodzi z wywiadu udzielonego czasopismu „Lider Biznesu. Ogrodniczy Magazyn Branżowy” (nr 1/2019).