Planowane prace zostaną przeprowadzone przy terenie dawnego ogrodu fruktyfikującego. Obecne ogrodzenie nie spełnia standardów, dlatego konieczna jest jego rozbiórka i utworzenie nowej bariery oddzielającej zaplecze techniczne od przestrzeni, którą chcielibyśmy wykorzystać na cele edukacyjne. Muzeum dąży do odtworzenia w tym miejscu historycznego ogrodu owocowo-warzywnego.
Nowa konstrukcja, wedle projektu, miałaby mieć długość 49 metrów. Muzeum uzyskało już niezbędne pozwolenia na realizację zadania. Posiadamy również sadzonki historycznych odmian winorośli, które planujemy wykorzystać do obsadzenia konstrukcji.
Projekt kanału technicznego dla kabli energetycznych
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od lat modernizuje i rozbudowuje infrastrukturę energetyczną, wprowadzając nowe rozwiązania. Jednym z takich działań jest budowa nowego odcinka kanału kablowego, który będzie przebiegał pod alejką w Ogrodzie Różanym. W tym roku Muzeum zleci przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego tego kanału technicznego. Realizacja zadania w przyszłości umożliwi przeprowadzanie modernizacji istniejących linii kablowych wysokiego napięcia, a także, w razie potrzeb, układanie nowych instalacji.
Budowa studni głębinowej na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie
Obecnie na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajdują się dwie studnie głębinowe. Pobierana z nich woda jest wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych pozostających pod opieką muzeum oraz do zabezpieczenia przeciwpożarowego zespołu pałacowo-ogrodowego.
Ze względu na długi okres eksploatacji obecnych studni i znaczne pobory wody, konieczne jest wybudowanie nowej studni. W tym celu w 2023 r. muzeum wykonało analizy hydrogeologiczne pozwalające określić najlepszą lokalizację nowego miejsca poboru. Teraz chcemy przystąpić do sporządzenia dokumentacji projektowej, uzyskania pozwoleń administracyjnych oraz – finalnie – do budowy nowej studni głębinowej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Budowa podpory pod winorośl, jako estetycznego ogrodzenia oddzielającego teren publiczności od zaplecza technicznego”.
„Projekt kanału dla kabli energetycznych na odcinku pomiędzy istniejącym kanałem kablowym a ST6480 (rozdzielnią nN) w Muzeum”.
„Projekt budowlany studni głębinowej na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie”.