Zwycięstwo pod Chocimiem w 1673 r. oraz odsiecz wiedeńska rozsławiły Jana Sobieskiego i ukształtowały jego wizerunek jako obrońcy ojczyzny i chrześcijaństwa. W 2023 r. obchodzimy rocznice tych dwóch wielkich bitew. Z tej okazji przygotowaliśmy program edukacyjny, którego tematyka wiąże się z postacią króla. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o władcy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej, zapraszamy na nasze zajęcia.
Król wojownik (8–12 lat)
Podczas spaceru po królewskich komnatach obejrzymy dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa Jana III Sobieskiego. Zobaczymy, jaką bronią posługiwał się polski monarcha i jaką zbroję nosił. Rozwiążemy zagadki dotyczące miejsc, w których stoczył zwycięskie bitwy. Dowiemy się, jakimi cechami charakteru musi odznaczać się doskonały wódz, co król pisał w listach do królowej Marii Kazimiery z wypraw wojennych i jak nazywał się jego ulubiony rumak. Przekonamy się również, o czym musiał pamiętać artysta, gdy uwieczniał wizerunek zwycięskiego wodza.
Człowiek, obywatel, wódz (15–19 lat)
Co decyduje o wartości człowieka? Jak kształcić dobrych obywateli? Jakie cnoty posiadać musi wybitny wódz? W świetle tych pytań przyjrzymy się postaci króla Jana III. W oparciu o historyczne teksty i dekorację rezydencji wilanowskiej przeanalizujemy antyczne źródła, które służyły za wzór młodemu Sobieskiemu.
Historia nauczycielką myślenia (13–19 lat)
Na przykładzie dzieł z muzealnej kolekcji spróbujemy zinterpretować teksty źródłowe. Poznamy teksty antycznych filozofów i polityków, a także teksty nowożytne, które były istotne dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wykorzystamy kontekst historyczny, kulturowy i filozoficzny w interpretacji dzieł sztuki. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych i retorycznych, wspomogą umiejętność świadomego posługiwania się polszczyzną.
Bilety i rezerwacja:
t: 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl