Kultura staje się coraz bardziej dostępna
Chcesz posłuchać, jak wyglądają pełne barokowego przepychu komnaty pałacu, jaką aparycję miał król Jan III albo na czym polegał kunszt twórców japońskiego stołu w typie nanban? Muzeum przygotowuje i udostępnia liczne audiodeskrypcje opisujące pałacowe wnętrza, elewacje, obrazy i rękodzięło z kolekcji wilanowskiej, a także wiele obiektów ze świata przyrody. To dźwiękowe opisy sztuk wizualnych, szczególnie pomocne osobom niewidomym. Jednak mogą one być także bardzo przydatne dla widzących – pozwalają w nowy sposób spojrzeć na znane i widziane dzieła. Audiodeskrypcje opisują zarówno kompozycję, jak i szczegóły przedstawienia, dzięki czemu słuchający może dość wiernie odmalować dzieło w wyobraźni. Widzący zwykle przekonują się z ogromnym zdziwieniem, jak wiele detali umyka przy pobieżnym oglądaniu.
Muzeum Pałacu w Wilanowie od wielu lat również konsekwentnie tłumaczy materiały informacyjne oraz edukacyjne na polski język migowy, włączając się w ten sposób w budowanie kultury Głuchych. Tłumaczenia na polski język migowy opatrzone są także napisami, co jest przydatne dla osób nieznających PJM. Napisy uzupełniają także treści dźwiękowe, umożliwiając odbiór innym grupom, np. osobom niesłyszącym i słabosłyszącym.
Szczególną uwagę muzeum poświęca także niewidomym i niesłyszącym dzieciom – specjalnie dla nich powstały liczne audiodeskrypcje i tłumaczenia PJM, któe w przystępny, ciekawy dla dzieci sposób wprowadzają je w świat historii, sztuki, przyrody.
Fundacja Kultury bez Barier, partner Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w zakresie udostępniania kultury i sztuki, we współpracy z wieloma muzeami zorganizowała międzymuzealny projekt zatytułowany „Czytanie obrazów”. Powstała strona www.czytanieobrazow.pl, na której liczne instytucje kultury udostępniły zarówno audiodeskrypcje opisujące swoje najciekawsze obiekty, jak i wybór interesujących zagadnień tłumaczonych na polski język migowy. Dzięki temu w jednym miejscu znalazły się materiały, które pomagają osobom z różnymi niepełnosprawnościami poznać najciekawsze dzieła sztuki. Obecnie na stronie udostępnionych jest prawie 150 obiektów z 18 muzeów i galerii.
Przekonaj się, jak kultura staje się coraz bardziej dostępna!
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.