Projekt „www.muzeach” jest działaniem na rzecz udostępniania cyfrowych zbiorów w jednym miejscu. – Dzielimy się wiedzą o dziedzictwie kulturowym w sposób prosty i zrozumiały dla wszystkich. Dajemy możliwość kreatywnego i naukowego wykorzystywania publikowanych zasobów – mówi Michał Ochremiak, kierownik projektu do grudnia 2021 r.
Zasoby kultury w cyfrowym wydaniu
Projekt zrodził się, gdy pięć muzeów: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum-Zamek w Łańcucie, chciało poprawić dostęp do zasobów kultury, którymi się opiekują, i udostępnić je w sieci w jednym, wspólnym miejscu. Wiele miesięcy później, dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich i środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęła się realizacja projektu pn. „www.muzeach”.
Tworzenie cyfrowych kolekcji nie byłoby możliwe bez digitalizacji (dokumentacji obiektów w postaci cyfrowych odwzorowań) i ogromnych możliwości, jakie dają współczesne techniki rejestracji obrazów. To właśnie na nich opierał się projekt. Skorzystaliśmy z pięciu metod digitalizacji, którymi są:
- Fotografia dokumentacyjna – podstawowa metoda pozwalająca dokładnie odwzorować obiekt w danym momencie i danym stanie zachowania..
- Fotografia gigapixelowa – stosowana najczęściej przy obrazach, pozwalająca przyjrzeć im się w bardzo dużym powiększeniu i dostrzegać szczegóły niezauważalne podczas zwykłego oglądania.
- Dokumentacja RTI (z ang. Reflectance Transformation Imaging) – umożliwiająca symulację oglądania danego obiektu ze zmianą oświetlenia; jest szczególnie atrakcyjna przy płaskich obiektach ze zróżnicowaną fakturą, bo to właśnie wypukłości powierzchni stają się dzięki tej technice lepiej widoczne.
- System Informacji Przestrzennej GIS (z ang. Geographics Information System) – pozwalający na przypisanie do konkretnych punktów na mapie informacji, np. zdjęć zabytków z opisami, a także danych archiwalnych czy dokumentacji technicznej.
- Dokumentacja 3D z wykorzystaniem technik fotogrametrii i skanowania światłem strukturalnym – umożliwiająca tworzenie modeli 3D pokazujących dzieła sztuki z każdej strony, często z perspektywy niedostępnej dla zwiedzającego muzeum.
Oprócz profesjonalnej dokumentacji wizualnej postawiliśmy też na zapewnienie bogatych w szczegóły i ciekawostki informacji o obiektach muzealnych. Dołączyliśmy do nich również materiały edukacyjne.
Jeden cel, wiele wspólnej pracy
Choć cel projektu można ująć w jednym zdaniu, jego osiągnięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowania i skoordynowanej pracy wielu osób. Zespół realizujący projekt składał się m.in. z historyków i konserwatorów sztuki, fotografów, specjalistów ds. zaawansowanych technik digitalizacji, edukatorów, programistów, projektantów, redaktorów i tłumaczy – łącznie kilkadziesięciu specjalistek i specjalistów z różnych części Polski. Ponad 3-letnia praca, dla której dodatkowym wyzwaniem okazała się pandemia, zorganizowana była wokół 10 zadań:
- Administracja projektem i koordynacja działań.
- Digitalizacja i publikacja 2D muzealiów.
- Digitalizacja i publikacja zbiorów cyfrowych z wykorzystaniem zaawansowanych technik prezentacji 2D (Gigapixel i RTI).
- Digitalizacja i publikacja zbiorów cyfrowych 3D z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych i skanowania światłem strukturalnym.
- Dokumentacja i publikacja danych przestrzennych z wykorzystaniem Systemu Informacji Przestrzennych (GIS).
- Budowa serwisu internetowego z multiwyszukiwarką cyfrowych zbiorów muzeów.
- Promocja.
- Rozwój infrastruktury – zakupy związane z rozwojem serwerowni, pracowni digitalizacyjnych, prace budowlane związane z adaptacją pomieszczeń.
- Szkolenia pracowników.
- Działania edukacyjne.
Efektami tych złożonych prac możemy cieszyć się wszyscy, w jednym miejscu, o dowolnej porze, i to za darmo.
Dofinansowanie projektu
Projekt dofinansowano z Funduszy Europejskich oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.
Beneficjent: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum-Zamek w Łańcucie
Całkowity koszt projektu: 12 172 215,58 zł
Kwota dofinansowania: 9 247 929,94 zł
Zapraszamy do korzystania z serwisu i odkrywania jego zasobów.
Daj się wciągnąć, zainspiruj się!
A jeśli reprezentujesz muzeum – dołącz do nas!
zespół W muzeach