© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
   |   15.04.2014

Projekt konserwacji „Alegorii Chwały” i zakup dwóch XVII-wiecznych kufli zakończony

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Totalizatorem Sportowym zrealizowały „Projekt konserwacji Alegorii Chwały oraz zakup dwóch XVII-wiecznych kufli”, który  rozpoczął się w kwietniu, a zakończył w grudniu 2014 roku.

W pierwszym etapie muzeum zakupiło dwa srebrne kufle wykonane w II połowie XVII wieku przez artystów gdańskich – znakomitego złotnika Petera Rödego II oraz mistrza znanego jako monogramista PHL. Włączenie tych eksponatów do zasobów kolekcji wilanowskiej jest szczególnie istotne ze względu na czas ich powstania. Kufle zostały wykonane w ważnym ośrodku złotniczym w czasach panowania króla Jana III i m.in. poprzez dekorację bezpośrednio odwołują się do Sobieskiego. Kufle z Gdańska były prezentowane w pałacu wilanowskim za czasów jego pierwszego właściciela, tym samym są bezcennym świadectwem epoki króla Jana III, której odkrywanie i przybliżanie jest misją wilanowskiego muzeum. Więcej o zakupionych eksponatach można dowiedzieć się tutaj.

 

Drugi etap projektu miał na celu przywrócenie dawnej świetności rzeźbie ogrodowej Alegoria Chwały oraz zapobiegnięcie jej dalszemu zniszczeniu. Mająca służyć heroizacji Jana Sobieskiego stiukowa dekoracja przedstawiająca lwią skórę zdobi elewację pałacu od czasów, kiedy mieszkał w nim król. Kolejni właściciele rezydencji dodali do rzeźby nowe elementy – nagiego, uskrzydlonego młodzieńca i dwa putta – zmieniając nieco wymowę dekoracji i stwarzając nowe pola interpretacji.

Więcej o wyglądzie oraz symbolice tej dekoracji można dowiedzieć się tutaj.

 

 

W ramach projektu wykonano też kopie puttów, które zajęły miejsce oryginalnych rzeźb znajdujących się na zewnątrz pałacu. Te zaś – ze względu na swoją wysoką wartość artystyczną, ale też konieczność ustrzeżenia ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – zostały włączone do stałych zbiorów sztuki muzeum i są eksponowane w Bibliotece Króla. Poza tym cała dekoracja z lwią skórą została poddana renowacji.

O przebiegu prac konserwatorskich można przeczytać tutaj.  

Środki na realizację projektu przekazał Totalizator Sportowy.