- Zwiedzanie odbywa się:
a) w poniedziałek, środę, piątek, sobotę i niedzielę po wykupieniu biletów na określoną godzinę pomiędzy 10.00 a 16.00, przy czym ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 15.00,
b) w czwartek, będącym dniem nieodpłatnego zwiedzania, po pobraniu biletów udostępnionych w limitowanej liczbie w godzinach 10.00-16.00, przy czym ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 15. - Bilety wstępu do pałacu są do nabycia w budynku kasowym, zlokalizowanym na przedpolu Muzeum, przy ul. St. Kostki Potockiego 10/16 (czynnym 7 dni w tygodniu w godz. 9.00-15.00, z wyjątkiem wybranych świąt), w biletomatach znajdujących się w pałacowej szatni (płatność tylko kartą) oraz drogą online.
- W czwartek wstęp jest bezpłatny, należy pobrać w kasie bezpłatny bilet, ze wskazaną godziną wejścia. Liczba biletów bezpłatnych ze względów konserwatorskich jest ograniczona, nie można ich rezerwować.
- Zakupiony lub pobrany bilet wstępu do pałacu upoważnia do zwiedzania parku.
- Bilety są dostępne w określonych w systemie przedziałach czasowych i terminach.
- Zwiedzanie z muzealnym edukatorem (zarówno dla grup jak i gości indywidualnych) może odbywać się codziennie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji na określoną godzinę (zgodnie z obowiązującym cennikiem).
- Grupy zorganizowane złożone są z nie więcej niż 30 osób (ze względu na ich bezpieczeństwo i w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach historycznych oraz wąskich i stromych przejściach).
- Szafki na bagaż są udostępniane na zewnątrz pałacu w oznakowanym miejscu.
- Pozostawianie okryć wierzchnich w pałacu jest możliwe w szatni.
- Na terenie muzeum obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia broni palnej oraz niebezpiecznych i ostrych narzędzi. Kwalifikowani pracownicy ochrony na podstawie uprawnień wynikających z Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2142, 2245, z 2019 r. poz. 1495) mają prawo do interwencji i wezwania do opuszczenia muzeum osób, które nie przestrzegają niniejszego regulaminu. Z tego tytułu nie przysługują zwiedzającym żadne roszczenia. Osoby wchodzące na teren muzeum oraz ich bagaż mogą zostać poddane kontroli, między innymi przy użyciu elektronicznych urządzeń do wykrywania materiałów i przedmiotów niebezpiecznych. Osoby, które odmówią kontroli lub oddania bagażu do przechowalni, nie zostaną wpuszczone na teren muzeum.
- Maksymalny rozmiar toreb i plecaków dopuszczonych do wniesienia do pałacu to 30 x 22 x 15 cm. Torby i plecaki o większych rozmiarach należy pozostawić w szafach depozytowych, znajdujących się poza pałacem, obok Ogrodu Różanego.
- Grupy zorganizowane, tj. powyżej 9 osób, zwiedzają pałac tylko z edukatorem lub z przewodnikiem.
- Grupy zorganizowane osób do lat 18 oraz dzieci mogą przebywać na terenie muzeum wyłącznie w towarzystwie swoich opiekunów.
- Ruch turystyczny w pałacu odbywa się wyznaczoną trasą, nie dotyczy to zajęć edukacyjnych.
- Początek trasy zwiedzania w pałacu wyznaczają bramki obrotowe. Obowiązujący bilet wstępu do muzeum należy zbliżyć do czytnika zainstalowanego na bramce.
- Czwartek jest dniem indywidualnego wstępu do pałacu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę, przy czym:
a) liczba biletów jest limitowana;
b) jednej osobie przysługuje jeden bezpłatny bilet;
c) obowiązuje zakaz oprowadzania grup przez przewodników (nie dotyczy to grup edukacyjnych, które wnoszą obowiązującą opłatę za wstęp). - Zwiedzających pałac prosimy o:
a) pozostawienie w szafach depozytowych: płaszczy, parasoli, teczek, plecaków, dużych toreb damskich, paczek i innych przedmiotów, ponieważ mogą uszkodzić lub zniszczyć zabytki lub wyrządzić krzywdę innym zwiedzającym;
b) ze względów bezpieczeństwa pozostawianie wózków dziecięcych w wyznaczonym miejscu na zewnątrz pałacu;
c) zachowanie ciszy, spokoju i porządku;
d) stosowanie się do wskazówek i uwag pracowników muzeum, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających;
e) respektowanie zakazu palenia tytoniu oraz spożywania posiłków i napojów;
f) respektowanie zakazu dotykania ścian, zabytków, urządzeń technicznych oraz wszelkich powierzchni na przestrzeni ekspozycji;
g) nieprowadzenie w czasie zwiedzania rozmów za pośrednictwem telefonów przenośnych oraz wyciszenie sygnałów dźwiękowych, również nieużywanie urządzeń głośnomówiących. - Informujemy, że:
a) fotografowanie i filmowanie we wnętrzach pałacu jest możliwe, o ile:
– nie zakłóca ruchu turystycznego i nie przeszkadza innym zwiedzającym,
– nie grozi uszkodzeniem zabytków i wyposażenia muzeum,
– nie wyrządza szkody innym zwiedzającym (fizycznej lub związanej z ochroną ich dóbr osobistych);
b) materiał zdjęciowy lub filmowy nie może być wykorzystany do celów komercyjnych bez zgody muzeum;
c) zabrania się fotografowania i filmowania części systemów bezpieczeństwa w muzeum;
d) ze względu na wymogi ochrony konserwatorskiej i fizycznej mienia muzeum zabronione jest stosowanie we wnętrzach pałacu lamp błyskowych, dodatkowego oświetlenia, statywów (wysięgników) oraz innych urządzeń;
e) odstępstwa od zakazów w punktach b) i d) wymagają indywidualnej zgody dyrektora muzeum;
f) muzeum nie odpowiada za naruszenie przez osoby trzecie dóbr osobistych zwiedzających lub wyrządzenie im innej szkody z powodu wykonywania zdjęć fotograficznych i filmowych;
g) muzeum może zabronić fotografowania i filmowania tych zabytków, których właściciel nie wyraził na to zgody;
h) obszar ekspozycji w Galeriach Magazynowych (ze względu na bezpieczeństwo obiektów) objęty jest całkowitym zakazem fotografowania i filmowania. - Wydarzenia odbywające się na terenie muzeum mogą być przez organizatora rejestrowane w postaci filmów lub zdjęć w celu informowania o działalności muzeum oraz jej dokumentowania i promocji. Nagrania oraz zdjęcia z wydarzeń mogą być publikowane na stronie WWW muzeum, w mediach społecznościowych oraz materiałach informacyjnych przygotowywanych i dystrybuowanych przez muzeum.
- W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia zabytku zwiedzający pokrywa koszty jego konserwacji.
- Zwracamy uwagę zwiedzającym na to, że wprowadzanie do wnętrz pałacowych innych zwierząt niż pies przewodnik dla osób z niepełnosprawnością wzroku i/lub słuchu oraz pies opiekun, reagujący na atak choroby lub inne przypadki medyczne – specjalnie oznaczony, zgodnie z zapisem w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej z dnia 27 sierpnia 1997 – jest zabronione, co wynika z troski o bezpieczeństwo wszystkich zwiedzających oraz o zabytki.
- Informujemy, że osoby zakłócające spokój i porządek oraz niestosujące się do niniejszego regulaminu mogą być pozbawione prawa do zwiedzania pałacu bez zwrotu kosztów wstępu.
- Zwracamy uwagę na to, że pomieszczenia muzealne są stale monitorowane przez pracowników muzeum, kamery i systemy bezpieczeństwa.
- Prosimy o uszanowanie zasad pracy osób dozorujących, które nie są zobowiązane do udzielania informacji, ponieważ ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona zabytków i zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzającym.
Serdecznie zapraszamy do muzeum!
Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie