Pod koniec 2018 roku zaprezentowany został film pt. „Półmrok i roboty – jak działa muzeum”, zrealizowany na zlecenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez twórców internetowego kanału „Historia bez cenzury”. Na spotkanie z twórcami filmu – mimo niesprzyjającej pogody – przyszło około czterdziestu osób.
„Historia bez cenzury” to znany i niezwykle popularny polski kanał w serwisie Youtube, posiadający licznych subskrybentów. W ramach projektu „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie” twórcy zrealizowali film, odpowiadający na szereg (czasem drażliwych) pytań, dotyczących wyglądu i zorganizowania ekspozycji w pałacowych wnętrzach i ogrodach. Chodziło o kwestie np. tego typu: czemu w niektórych pomieszczeniach w pałacu jest zwyczajnie bardzo ciemno, czy na pewno pokazujemy tylko oryginały, dlaczego nie wszędzie można wejść i obejrzeć eksponaty oraz co robią we wnętrzach różne dziwne przedmioty – osuszacze, maty, rolety…
Spotkanie o charakterze edukacyjnym było dla publiczności okazją do zadania pytań i poznania wielu szczegółów na temat powstawania filmów – skąd biorą się pomysły na scenariusze, jak wygląda współpraca ekipy filmowej, jak gotowe materiały są odbierane przez widzów. Kilka pytań dotyczyło także prowadzonych przez muzeum prac remontowych na piętrze pałacu, indagowano nie tylko o termin ich zakończenia, ale i o kształt nowej ekspozycji. Nieustającym zainteresowaniem publiczności cieszy się również zagadnienie kolorystyki elewacji pałacu. Zainteresowanych odsyłamy do naszych artykułów: http://www.wilanow-palac.pl/rusza_modernizacja_i_przebudowa_sal_wystawowych.html i http://www.wilanow-palac.pl/kolory_baroku_w_wilanowskim_palacu.html .
Gotowy film „Półmrok i roboty – jak działa muzeum” można już obejrzeć w serwisie Youtube – serdecznie zachęcamy: https://www.youtube.com/watch?v=v8YZsbn5VF4.
Na tym jednak współpraca muzeum z „Historią bez cenzury” się nie kończy. Powstaje jeszcze jeden film o przebiegu i efektach całego projektu. Jego premiera odbędzie się w grudniu 2019 roku.